The Economist rikujton historinë e përgjakshme që çoi në krijimin e shtetit të Kosovës

The Economist rikujton historinë e përgjakshme që çoi në krijimin e shtetit të Kosovës

Revista prestigjioze “The Economist” i ka kushtuar një video Kosovës, në prag të përvjetorit të dhjetë të Pavarësisë. Nëpërmjet një përmbledhjeje pamjesh, “The Economist” ka rikutjuar historinë e përgjakshme, që çoi në krijimin e shtetit të Kosovës. “Kosova, shteti më

Lexo tërë artikullin
Billd: Kosova mund ta ndalë anëtarësimin e Serbisë në BE

Billd: Kosova mund ta ndalë anëtarësimin e Serbisë në BE

Në një shkrim autorial të botuar sot në portalin e Këshillit të Evropës për marrëdhënie ndërkombëtare ecfr.eu, ish ministri i jashtëm suedez dhe njohjes i mirë i politikës në Ballkan, Carl Bildt, shkruan për strategjinë e BE-së për Zgjerim me

Lexo tërë artikullin
Thaçi për vrasjen e Ivanoviqit: Dikujt do t’i dhembë

Thaçi për vrasjen e Ivanoviqit: Dikujt do t’i dhembë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se do të zbulohen autorët e vrasjes së udhëheqësit të partisë SDP, Olliver Ivanoviq, dhe se e vërteta do t’i dhembë dikujt. Në një intervistë për televizionin N1, i pari i Kosovës ka

Lexo tërë artikullin
Delawie: Mbështetja e Amerikës për Kosovën, afatgjate dhe e palëkundur

Delawie: Mbështetja e Amerikës për Kosovën, afatgjate dhe e palëkundur

Duke rikujtuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën dhe vizitat e disa zyrtarëve të lartë amerikanë në Kosovë, ambasadori amerikan, Greg Delawie, ka thënë se mbështetja e SHBA`së për Kosovën është e afatgjate dhe e palëkundur. Delawie

Lexo tërë artikullin
Kosovë, largohet prokurori i Gjykatës Speciale

Kosovë, largohet prokurori i Gjykatës Speciale

David Schwendiman, prokuror i Gjykatës Speciale të ngritur për të hetuar e gjykuar krimet e mundshme gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë, do të largohet nga detyra më 31 mars. Në fakt ai as nuk po dorëhiqet dhe as

Lexo tërë artikullin
10 vite Pavarësi, Kosovën e njeh edhe një tjetër shtet

10 vite Pavarësi, Kosovën e njeh edhe një tjetër shtet

Ndërsa duhen edhe 2 ditë që Kosova të festojë 10-vjetorin e Pavarësisë, shteti më i ri në Europë ka marrë një dhuratë para “ditëlindjes”, duke u njohur edhe nga një tjetër shtet. Barbadosi është shteti i radhës që ka njohur

Lexo tërë artikullin
Hoxhaj: Strategjia e BE’së e obligon Serbinë ta njohë Kosovën

Hoxhaj: Strategjia e BE’së e obligon Serbinë ta njohë Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se me Strategjinë e re për zgjerim të Bashkimit Evropian, Serbia obligohet ta njohë Republikën e Kosovës. Ai ka theksuar se ky dokument, përveçse e sheh Kosovën pjesë të politikës së zgjerimit të

Lexo tërë artikullin
Hoti tregon për gjendjen shëndetësore të Isa Mustafës

Hoti tregon për gjendjen shëndetësore të Isa Mustafës

Gjendja Shëndetësore e kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa është shumë e mirë. Një gjë të tillë e ka pohuar shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, në emisionin “Intervistë me Blerimin” në RTK 1. “Gjendja e kryetarit Mustafa është

Lexo tërë artikullin
Thaçi, Vulinit: S`ka ndarje të Kosovës, Tirana s`bie në lajthitje

Thaçi, Vulinit: S`ka ndarje të Kosovës, Tirana s`bie në lajthitje

Presidenti i Kosovës ka mohuar opsionin e ndarjes së Kosovës mes Serbisë e Shqipërisë. Ai në një intervistë për “Zërin e Amerikës” ka thënë se Tirana nuk bie në lajthitjen e Beogradit, që përmes ideve të tilla ka për qëllim

Lexo tërë artikullin
Kosova, e fundit. BE: Të zgjidhë problemet me fqinjët

Kosova, e fundit. BE: Të zgjidhë problemet me fqinjët

Kosova, e fundit për sa i takon procesit integrues të Ballkanit, në strategjinë e zgjerimit trajtohet sipas shefes së zyrës së BE-së në Prishtinë, ashtu si vendet e tjera të rajonit, me perspektivë të qartë dhe kushte të njëjta të

Lexo tërë artikullin