Rita Ora: Të gjithë bashkë të bëjmë më të mirën për të prezantuar Kosovën

Rita Ora: Të gjithë bashkë të bëjmë më të mirën për të prezantuar Kosovën

Disa orë përpara koncertit të mbrëmjes së sotme në kuadër të pavarësisë së Kosovës, Rita Ora ka dalë në një konferencë për mediat. E pyetur se çfarë ndjenjash e përshkojnë kur gjendet përballë fansave në Kosovë, Rita u përgjigj se

Lexo tërë artikullin
Rruga për tek Pavarësia, nga 1913 deri në mëvetësimin më 2008 | VIDEO

Rruga për tek Pavarësia, nga 1913 deri në mëvetësimin më 2008 | VIDEO

Fuqitë e mëdha e futën më 1913 Kosovën nën mbretërinë Jugosllave duke e ndarë në mes kombin shqiptar. Kohë të vështira që u pasuan me persekutim të vazhdueshëm, edhe pas Luftës së Dytë Botërore. Kosova dhe shqiptarët nën jugosllavi u

Lexo tërë artikullin
Ish-Presidenti Bush uron Kosovën: Krenar që njoha Pavarësinë

Ish-Presidenti Bush uron Kosovën: Krenar që njoha Pavarësinë

Urimeve për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës i është bashkuar edhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush. Me anë të një letre, ai ka uruar pavarësinë e Kosovës, ndërsa ka përmendur edhe momenti e njohjes

Lexo tërë artikullin
Rita Ora ofron mbështetje për gratë e dhunuara gjatë luftës

Rita Ora ofron mbështetje për gratë e dhunuara gjatë luftës

Rita Ora u ka thënë të mbijetuarave të dhunimeve të luftës së fundit në Kosovë se ajo është frymëzuar nga forca dhe rimëkëmbja e tyre. “U ul në mesin e tyre. Ua mbajti dorën. I përqafoi. I ngushëlloi. Ju tha

Lexo tërë artikullin
Pacolli demanton Daçiqin për tërheqjen e njohjes nga Burundi

Pacolli demanton Daçiqin për tërheqjen e njohjes nga Burundi

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, gjatë ditës së sotme ka deklaruar se Burundi ka tërhequr njohjen e Kosovës si shtet i pavarur. Ministri serb po tenton t’i bindë shtetet për të tërhequr njohjen e Kosovës. Por, ministri i Jashtëm

Lexo tërë artikullin
Presidenti: Këtë vit presim Marrëveshjen e Madhe me Serbinë

Presidenti: Këtë vit presim Marrëveshjen e Madhe me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë më dije se brenda këtij viti Kosova do ta ketë një marrëveshje të madhe me Serbinë. Ai ka thënë se Kosova është e interesuar që të ketë një epilog të suksesshëm të dialogut

Lexo tërë artikullin
Veseli: Rugova, kontribuues i jashtëzakonshëm i shtetësisë së Kosovës

Veseli: Rugova, kontribuues i jashtëzakonshëm i shtetësisë së Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në 10 vjetorin e Pavarësisë, ka bërë homazhe para shtatore së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai e ka vlerësuar Rugovën si kontribuues të jashtëzakonshëm për shtetësinë e Kosovës. “Presidenti Ibrahim Rugova do

Lexo tërë artikullin
Pacolli siguron qytetarët e Kosovës: Verës do të udhëtoni lirshëm në Evropë

Pacolli siguron qytetarët e Kosovës: Verës do të udhëtoni lirshëm në Evropë

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, përmes Facebookut ka uruar dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës. Ka thënë se të rinjtë e Kosovës janë motivi i tij më i madh. Tutje, ka premtuar se këtë verë, të gjithë

Lexo tërë artikullin
Urimi emocional i Bill Clintonit: Kosova gjithmonë do të ketë vend të veçantë në zemrën time

Urimi emocional i Bill Clintonit: Kosova gjithmonë do të ketë vend të veçantë në zemrën time

Ish presidenti amerikan, miku i madh i Kosovës, Bill Clinton, përmes një mesazhi emocional në llogarinë e tij në Facebook ka uruar kosovarët për 10 vjetorin e pavarësisë. “Kosova gjithmonë do të ketë vend të veçantë në zemrën time. Jam

Lexo tërë artikullin
Haradinaj–Ramës: Merru me shpikjet brenda Shqipërisë

Haradinaj–Ramës: Merru me shpikjet brenda Shqipërisë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka goditur homologun nga Shqipëria Edi Rama. Ky i fundit kishte thënë se ishte Haradinaj ai i cili shpiku çështjen e demarkacionit. “Urime pavarësia e Kosovës të gjithë shqiptarëve. Edi Rama nuk ka çfarë të flasë për

Lexo tërë artikullin