Paga më e ulët në Evropë është në Shqipëri

Paga më e ulët në Evropë është në Shqipëri

Të dhënat e Eurostat tregojnë se paga minimale është më e larta në Luksemburg dhe më e ulta në Shqipëri, përcjell FLAKA. Nëse paga minimale është 213 euro në Shqipëri, ajo është 2,142 euro në Luksemburg. Këtë e dëshmojnë të

Lexo tërë artikullin
Turqia këmbëngul për dëbimn e gylenistëve nga Shqipëria

Turqia këmbëngul për dëbimn e gylenistëve nga Shqipëria

Turqia përsëriti sot kërkesën e saj drejtuar autoriteteve shqiptare për të dëbuar nga vendi i tyre dhe kthimin e anëtarëve të së ashtuquajturës Lëvizjes Gyleniste, e konsideruar nga Ankaraja një organizatë terroriste. Në përfundim të takimit në Tiranë, me ministrin

Lexo tërë artikullin
Palmer: Në mars presim fillimin e negociatave me Tiranën

Palmer: Në mars presim fillimin e negociatave me Tiranën

SHBA-ja pret që Bashkimi Evropian muajin e ardhshëm të hapë negociatat aderuese me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, si dhe konsiderojnë se rruga evropiane e dy vendeve është e patjetërsueshme, deklaroi përfaqësuesi i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor Methju Palmer.

Lexo tërë artikullin
Shqipëri, tensione në mbledhjen e Komitetit të Rindërtimit

Shqipëri, tensione në mbledhjen e Komitetit të Rindërtimit

Mbledhja e 4 e Komitetit për Rindërtim, nuk ka kaluar e qetë. Kryeministri, Edi Rama, tha se ndërtimi do të nisë më parë në Laç, Thumanë e Shijak dhe kërkoi durim nga qytetarët, duke premtuar se do të rindërtohen të

Lexo tërë artikullin
Skandal në Fier, profesori ngacmon seksualisht nxënësen: Hape telefonin, kur të marr, se më çmende!

Skandal në Fier, profesori ngacmon seksualisht nxënësen: Hape telefonin, kur të marr, se më çmende!

Një nxënëse e shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier, ka denoncuar në emisionin “Stop” ngacmimin seksual nga ana e profesorit të muzikës, Agron Bego. Ky i fundit ofrohet ta ndihmojë vajzën me mungesat, në këmbim të intimitetit. Madje

Lexo tërë artikullin
Ambasadori Soreca: 97% e shqiptarëve duan BE, nuk shohin “plan B”

Ambasadori Soreca: 97% e shqiptarëve duan BE, nuk shohin “plan B”

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ditën e sotme ka prezantuar metodologjinë e re të zgjerimit të Unionit. Ndërkohë me anë të një statusi në Twitter, ambasadori Soreca ka thënë se pas një sondazhi të bërë, 97% e

Lexo tërë artikullin
Palmer: Shpresojmë që BE t’i thotë “PO” integrimit të Shqipërisë

Palmer: Shpresojmë që BE t’i thotë “PO” integrimit të Shqipërisë

Matthew Palmer, përfaqësuesi special i SHBA për Ballkanin Perëndimor është shprehur në një intervistë se Shtetet e Bashkuara kanë shpresa të mëdha që Bashkimi Evropian do të fillojë bisedimet e pranimit muajin e ardhshëm me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Lexo tërë artikullin
Tirana 100 vite kryeqytet; Ndryshimi i saj përmes fotove

Tirana 100 vite kryeqytet; Ndryshimi i saj përmes fotove

Më 11 shkurt të vitit 1920, Tirana u bë kryeqytet i Shqipërisë pas një vendimi të marrë në Kongresin e Lushnjes. Në të vërtetë, ndërtesat qeveritare ndodheshin në Durrës, por ky i fundit ishte i pushtuar nga italianët, prandaj Kongresi

Lexo tërë artikullin
Basha: Korrupsioni është problemi kryesor që Shqipëria anashkalohet nga investimet e huaja

Basha: Korrupsioni është problemi kryesor që Shqipëria anashkalohet nga investimet e huaja

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës vjetore të Dhomës Amerikane të Tregtisë ku presidenti Enio Jaço tha se korrupsioni dhe sistemi i taksave po pengojnë investimet e huaja. Me anë të një postimi në Tuiter, Basha tha

Lexo tërë artikullin
Meta: Pjesëmarrja e shqiptarëve në zgjedhjet në Serbi, me rëndësi madhore

Meta: Pjesëmarrja e shqiptarëve në zgjedhjet në Serbi, me rëndësi madhore

Pjesëmarrja e popullsisë shqiptare në zgjedhjet e ardhshme në Serbi është me rëndësi madhore. Presidenti i Republikës, Ilir Meta me anë të një deklarate për shtyp thekson se, “ka ndjekur dhe ndjek me vëmendje të gjitha zhvillimet në Luginën e

Lexo tërë artikullin