10 vjet antare në NATO, Xhaçka: Shqipëria aset strategjik në rajon

10 vjet antare në NATO, Xhaçka: Shqipëria aset strategjik në rajon

Një dekadë pas anëtarësimit në NATO, Shqipëria ia ka dalë të jetë një partner i besueshëm dhe një aset strategjik në rajon për Aleancën e Atlantikut të Veriut. Me këto fjalë, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka iu drejtua përfaqësuesve nga

Lexo tërë artikullin
Në Kuvendin e Kosovës shërbehen pije të prodhuara në Serbi

Në Kuvendin e Kosovës shërbehen pije të prodhuara në Serbi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosej, Rexhep Selmi ka njoftuar se edhe me taksën 100% ndaj mallrave me prejardhje nga Serbia, në Kuvendin e Kosovës shërbehen pije të prodhuara në Serbi. “Edhe me taksën 100% ndaj mallrave me prejardhje nga Serbia, në

Lexo tërë artikullin
Limaj: Haradinaj po e tepron, taksa duhet hequr

Limaj: Haradinaj po e tepron, taksa duhet hequr

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka thënë se kryeministri Ramush Haradinaj duhet ta heq taksën dhe se me kërkesën që Serbia ta njohë Kosovën nëse duan që të hiqet taksa, ka shkuar përtej vendimit të përbashkët për vendosjen e taksës.

Lexo tërë artikullin
Parlamenti Europian rikonfirmon, pro liberalizimit për kosovarët

Parlamenti Europian rikonfirmon, pro liberalizimit për kosovarët

Deputetët e Parlamentit Europian i dhanë sot edhe njëherë dritën e gjelbër procesit të liberalizimit të vizave për kosovarët. Me këtë rast, komisionari europian për Migrimin, Dimitris Avramopoulos dhe raportuesja për Kosovën, eurodeputetja Tanja Fajon, thanë se qytetarët e Kosovës

Lexo tërë artikullin
Shqipëria vend më i sigurt se 5 vite më parë

Shqipëria vend më i sigurt se 5 vite më parë

“Vetëm në 2 muajt e parë të këtij viti janë referuar 60 raste për pastrim parash dhe janë sekuestruar 8.2 milionë euro, ndërsa në gjithë vitin 2013 vlera e sekuestrimit mezi arriti 1 milion euro”, – deklaroi sot në Kuvend

Lexo tërë artikullin
Rama: Çliruam policinë nga kthetrat e dyfishta të politikës dhe krimit

Rama: Çliruam policinë nga kthetrat e dyfishta të politikës dhe krimit

Kryeministri Edi Rama u ndal sot në Kuvend te puna e madhe që është bërë për të reformuar Policinë e Shtetit duke e çliruar atë nga kthetrat e dyfishta të politikës dhe krimit. Objektivi ynë, tha Rama, është që të

Lexo tërë artikullin
Hetimi për lobimin në SHBA, Balla: PD peng i një financimi të dyshimtë rus

Hetimi për lobimin në SHBA, Balla: PD peng i një financimi të dyshimtë rus

Seanca e sotme parlamentare ishte fotokopje e asaj të shkuarës. Deputetët e maxhorncës dhe opozitës së re brenda në sallën e Kuvendit duke diskutuar projekligjet dhe jashtë saj opozita që proteston. Pas tre javë mungesë, kryeministri Edi Rama iu rikthye

Lexo tërë artikullin
Kusari-Lila: Lojërat e fatit do të lulëzojnë ilegalisht

Kusari-Lila: Lojërat e fatit do të lulëzojnë ilegalisht

Deputetja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila në debatin që është duke u mbajtur për lojërat e fatit në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, është shprehur se asnjë nga lojërat e fatit nuk mund të mbyllen për një orë dhe se

Lexo tërë artikullin
Mbyllja e lojrave të fatit, buxheti pa 30 milionë euro

Mbyllja e lojrave të fatit, buxheti pa 30 milionë euro

Lojërat e fatit paguajnë mbi 30 milionë euro në vit në formë të tatimeve, akcizës etj. Pas ndalimit të tyre veç humbjes së 30 milionë eurove edhe 5 deri në 6 mijë punëtorë do të mbeten pa punë. Këtë e

Lexo tërë artikullin
Thaçi ia dorëzon vajzës së policit të vrarë Demaj, urdhrin “Hero i Kosovës”

Thaçi ia dorëzon vajzës së policit të vrarë Demaj, urdhrin “Hero i Kosovës”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar me urdhrin “Hero të Kosovës”, policin e vrarë në krye të detyrës në Istog, Izet Demaj. Këtë dekoratë, i pari i shtetit ia dorëzoi vajzës së heroit, Valëzës. Polici Izet Demaj më 27

Lexo tërë artikullin