Basha: Edi Rama e kishte jetike kapjen e Gjykatës Kushtetuese

Basha: Edi Rama e kishte jetike kapjen e Gjykatës Kushtetuese

Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar një konferencë me gazetarët dhe është shprehur se zgjedhjet e lira dhe të ndershme i hapin rrugë reformës së vërtetë në drejtësi. Basha: Zgjedhjet e lira dhe të ndershme i hapin rrugë

Lexo tërë artikullin
“Kushtetuesja” nuk njeh Arta Vorpsin: Detyrën e fillojnë anëtarët e betuar para Presidentit

“Kushtetuesja” nuk njeh Arta Vorpsin: Detyrën e fillojnë anëtarët e betuar para Presidentit

Gjykata Kushtetuesja nuk e ka njohur Arta Vorpsin si anëtare të re të këtij institucioni. Në reagimin e shpërndarë pak minuta më parë vihet theksi te fillimi i detyrës për tri anëtarët e betuar para Presidentit të Republikës. “Në këto

Lexo tërë artikullin
Rama: Do tundë themelet e çdo pasurie të krimit

Rama: Do tundë themelet e çdo pasurie të krimit

Platforma që do të prezantohet më 25 nëntor kundër të ashtuquajturit grupi “kap ça të kapësh” në drejtësi, sipas kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, do të tundë themelet mbi të cilat qëndron sot ngrehina e krimit të organizuar në Shqipëri,

Lexo tërë artikullin
Kuvendi i Shqipërisë miraton rezolutë për “Shmangie të krizës kushtetuese”

Kuvendi i Shqipërisë miraton rezolutë për “Shmangie të krizës kushtetuese”

Kuvendi miratoi me 97 vota pro rezolutën për “Shmangien e krizës kushtetuese me synim legjitimitetin e Gjykatës Kushtetuese – detyrë imperative e organeve më të larta të shtetit”. Rezoluta vjen pas nxjerrjes së dekretit nga Presidenti i Republikës “Për emërimin

Lexo tërë artikullin
“Kushtetuesja”/ Zbardhet e plotë rezoluta e Kuvendit kundër Metës: Ka tejkaluar kompetencat me Xhaferllarin

“Kushtetuesja”/ Zbardhet e plotë rezoluta e Kuvendit kundër Metës: Ka tejkaluar kompetencat me Xhaferllarin

Nesër në Parlament do të zhvillohet një seancë e jashtëzakonshme pas situatës të paprecedentë të krijuar në Gjykatën Kushtetuese. Top Channel raporton se një rezolutë pritet të votohet nesër nga deputetët kundër vendimit të presidentit Ilir Meta për të dekretuar

Lexo tërë artikullin
Gjykata Kushtetuese/ Bashkimi Evropian: Të zgjidhet sa më shpejtë konflikti i interpretimit

Gjykata Kushtetuese/ Bashkimi Evropian: Të zgjidhet sa më shpejtë konflikti i interpretimit

Bashkimi Evropian u bëri thirrje të gjitha institucioneve shqiptare të përfshira që konflikti i interpretimit mbi përbërjen e Gjykatës Kushtetuese të zgjidhet sa më shpejt dhe të qartësohet kjo çështje. Reagimi erdhi përmes zëdhënëses së Bashkimit Evropian, Maja Kocijancic, e

Lexo tërë artikullin
Alvi rrëfen jetën në Siri: Nëna ime vdiq pranë meje

Alvi rrëfen jetën në Siri: Nëna ime vdiq pranë meje

Alvin Berisha 11 vjeçari shqiptar i shpëtuar pak ditë më parë nga kampi Al Hol i Sirisë është në gjendje të fortë shoku me një traumë emotive. 11 vjecari shqiptar Alvin Berisha është marrë në pyetje mëngjesin e sotëm nga

Lexo tërë artikullin
Diplomohen juristët e rinj, zyrtari amerikan: Nuk do e keni të lehtë, por demaskojeni korrupsionin

Diplomohen juristët e rinj, zyrtari amerikan: Nuk do e keni të lehtë, por demaskojeni korrupsionin

Tri aspirata renditi Dan Koski, i Ngarkuari me Punë në Ambasadën e SHBA-së, për juristët e rinj të Shqipërisë. Koski mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të Fakultetit Juridik të Tiranës, ku kërkoi nga ata që do të jenë nesër

Lexo tërë artikullin
Dekretimi i Xhaferllarit, Spiropali kundër Metës: Iu kundërvu reformës, SHBA-së dhe BE-së

Dekretimi i Xhaferllarit, Spiropali kundër Metës: Iu kundërvu reformës, SHBA-së dhe BE-së

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, ka kundërshtuar dekretin e sotëm të presidentit Ilir Meta, për të dekretuar Marsida Xhaferllarin si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese. Për Spiropalin, Meta iu kundërvu edhe njëherë reformës në drejtësi, SHBA-së dhe BE-së me

Lexo tërë artikullin
KiE dhe BE mbështesin Shqipërinë në luftën kundër korrupsionit

KiE dhe BE mbështesin Shqipërinë në luftën kundër korrupsionit

Këshilli i Evropës dhe Bashkimi Evropian vazhdojnë të mbështesin Shqipërinë në Luftën kundër Korrupsionit dhe Krimit Ekonomik. Në konferencën e titulluar “Luftojmë Korrupsionin dhe Krimin Ekonomik” u tha se “Shqipëria kontribuon aktivisht në organet monitoruese të Këshillit të Evropës, përfshirë

Lexo tërë artikullin

REKLAMA