Thaçi njofton se të hënën udhëton për në Hagë për intervistë

Thaçi njofton se të hënën udhëton për në Hagë për intervistë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, të hënën do të udhëtojë për në Hagë si i ftuar nga Prokuroria Speciale për t’u intervistuar. Ai ka thënë se uniteti qytetar, bashkëjetesa ndëretnike, stabiliteti institucional dhe besimi në institucione janë të domosdoshme që Kosova

Lexo tërë artikullin
Gucati: Thaçi do të dalë i pafajshëm

Gucati: Thaçi do të dalë i pafajshëm

Hashim Thaçi do të dalë i pafajshëm kundër akuzave të pabaza, ka thënë Hysni Gucati, Kryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas tij, asnjëherë ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk janë frikësuar dhe

Lexo tërë artikullin
Hoti: Në veri të Kosovës nuk ka karantinim: Atje vlen vetëm ligji i Kosovës

Hoti: Në veri të Kosovës nuk ka karantinim: Atje vlen vetëm ligji i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se në veri nuk është vendosur masa e karantinimit, pavarësisht se për këtë dje njoftuan shtabet komunale të komunave në veri. Ai ka thënë se askush s’mund të vendosë masë të karantinimit, pa

Lexo tërë artikullin
Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog

Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog

I dërguari i posaçëm i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, shprehu mbështetjen e plotë për udhëheqjen e liderëve evropianë në dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit. “Jemi të lumtur që evropianët do të mblidhen në një takim më

Lexo tërë artikullin
Grenell: T’i hiqen vizat Kosovës

Grenell: T’i hiqen vizat Kosovës

Përfaqësuesi Special i presidentit amerikan për dialogun, Richard Grenell, ka folur për iniciativat e fundit të Bashkimit Europian për rikthimin e Kosovës dhe Serbisë në tryezën e dialogut. Grenell ka thënë se nisma e Europës e ka mbështetjen e plotë

Lexo tërë artikullin
Rakiç shpall Mitrovicën karantinë, vjen reagimi i ashpër: A do të ketë guxim Hoti ta shkarkojë atë?

Rakiç shpall Mitrovicën karantinë, vjen reagimi i ashpër: A do të ketë guxim Hoti ta shkarkojë atë?

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Goran Rakiç, ka shpallur karantinë për komunat veriore me shumicë serbe për 7 ditë, si pjesë e shtabit emergjent të qeverisë së Serbisë. Pas kësaj ka reaguar analisti politik Blerim Vela, i cili ka thënë se kjo

Lexo tërë artikullin
Manastirliu: Mbi 90 mijë teste në dispozicion të IShP-së

Manastirliu: Mbi 90 mijë teste në dispozicion të IShP-së

Rritja e numrit të të infektuarve nga COVID-19 gjatë javëve të fundit duket se ka vënë në lëvizje qeverinë shqiptare për fuqizimin e kapaciteteve spitalore. Këtë e bëri të ditur Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu gjatë një inspektimi në Institutin

Lexo tërë artikullin
Kuadri negociues prezantohet në KE

Kuadri negociues prezantohet në KE

Komisioni Europian i njohu zyrtarisht vendet anëtare me kuadrin negociues për Shqipërinë si dhe progres raportin. Tani, dokumenti që përcakton procedurën e negociatave, duhet të miratohet nga secili vend dhe më tej do të paraqitet zyrtarisht nga presidenca gjermane. Komisioni

Lexo tërë artikullin
Lajçak diskuton me zyrtarët e lartë gjermanë për dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak diskuton me zyrtarët e lartë gjermanë për dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Mirosllav Lajçak, tha se ka pasur “diskutime të thella” me zyrtarë të lartë gjermanë për dialogun Kosovë-Serbi, i cili pritet të vazhdojë më 12 korrik. Lajçak është takuar me

Lexo tërë artikullin
Eurodeputetët letër Macron dhe Rutte: Liberalizoni vizat me Kosovën

Eurodeputetët letër Macron dhe Rutte: Liberalizoni vizat me Kosovën

Anëtari i Parlamentit Evropian, Andrey Kovatchev, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se sot bashkë me 41 anëtarë të Parlamentit Evropian, ka nënshkruar dy letra adresuar presidentit të Francës, Emanuel Macron dhe kryeministrit të Holandës,

Lexo tërë artikullin