Edi Rama i bën thirrje Vuçiqit t’i lejojë kamionët e Kosovës të hynë në Serbi

Edi Rama i bën thirrje Vuçiqit t’i lejojë kamionët e Kosovës të hynë në Serbi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi që disa kamionë me mallra nga Kosova janë bllokuar në kufirin e Serbisë. Rama përmes një postimi në Twitter e ka etiketuar presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, duke i bërë thirrje që t’i

Lexo tërë artikullin
​Kurti: Po nisim reciprocitetin gradual me Serbinë

​Kurti: Po nisim reciprocitetin gradual me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka deklaruar se sonte po fillon zbatimin gradual të reciprociteti me Serbinë, si zëvendësim për tarifën, ndërsa me Bosnje dhe Hercegovinën hiqet tarifa 100 përqind pa asnjë masë shtesë. Kurti në një konferencë për media

Lexo tërë artikullin
Kosovë, Presidenti Thaçi fillon nesër konsultimet

Kosovë, Presidenti Thaçi fillon nesër konsultimet

Zyra e Presidentit ka konfirmuar se ftesat i janë dërguar të gjitha partive parlamentare për konsultim me presidentin Thaçi për hapat e ardhshëm, pas shkarkimit të Qeverisë Kurti. Sipas Zyrës së Informimit të Presidentit Thaçi, të gjitha subjektet politike e

Lexo tërë artikullin
Kosovë, 4 raste të reja me koronavirus, shkon në 112 numri i të infektuarve

Kosovë, 4 raste të reja me koronavirus, shkon në 112 numri i të infektuarve

Ka shkuar në 112 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë. Ditën e sotme IKSHPK ka njoftuar për katër raste të reja me Covid-19. “Rastet pozitive janë raste kontakti, 2 prej të cilëve janë me vendbanim në Mitrovicën veriore,

Lexo tërë artikullin
Kurti shkon nesër te Thaçi, por si kryeministër në detyrë

Kurti shkon nesër te Thaçi, por si kryeministër në detyrë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, e ka konfirmuar se nesër do t’i shkojë në takim presidentit Hashim Thaçi. Ai ka thënë se në takimin e nesërm do të shkoj si kryeministër në detyrë. “Këshilltarët e mi ligjorë e kanë

Lexo tërë artikullin
Lajm shumë i hidhur/ Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Lajm shumë i hidhur/ Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15. Lajmi është konfirmuar pak më parë nga ministria e Shëndetësisë. Njoftim: Dy pacientë kanë ndërruar jetë në spitalin infektiv, të

Lexo tërë artikullin
Serbia bllokon kamionët e Kosovës, Rama thirrje Vuçiqit

Serbia bllokon kamionët e Kosovës, Rama thirrje Vuçiqit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama me anë të një postimi në llogarinë e vet në “Twitter” në gjuhën shqipe dhe në serbisht i ka bërë thirrje Aleksandër Vuçiqit që të ngre traunë sa u përket kamionëve në këtë situatë të

Lexo tërë artikullin
Qeveria në detyrë e Kosovës vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, opozita skeptike

Qeveria në detyrë e Kosovës vendos reciprocitetin ndaj Serbisë, opozita skeptike

Qeveria e Kosovës në detyrë nesër pritet që të largojë tërësisht taksën 100 përqind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina për të zëvendësuar me masat e reciprocitetit. Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar zëvendëskryeministri në detyrë, Haki Abazi, i

Lexo tërë artikullin
Edhe 2 viktima nga virusi Korona në Shqipëri, në total numri shkon në 15

Edhe 2 viktima nga virusi Korona në Shqipëri, në total numri shkon në 15

Ministria e Shëndetësisë raporton se pasditen e së martës kanë ndërruar jetë dhe dy persona të tjerë të prekur nga virusi Covid-19, duke e çuar në 15 numrin në total të viktimave në vendin tonë. Ka ndërruar jetën në Spitalin

Lexo tërë artikullin
PDK: Kushtetuesja mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar` i Kurtit

PDK: Kushtetuesja mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar` i Kurtit

Partia Demokratike e Kosovës mirëpret akgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për ta shpallur kundërkushtetues vendimin e qeverisë Kurti për kufizimin e lirive dhe të drejtave themelore. Aktgjykimi i sotëm konfirmon ruajtjen e karakterit kushtetues dhe rendit demokratik të shtetit

Lexo tërë artikullin