Rama: Shqiptarët kërkojnë azil për të njëjtën arsye si polakët

Rama: Shqiptarët kërkojnë azil për të njëjtën arsye si polakët

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në një takim të ish-europarlamentarit Hannes Swoboda me diplomatë e profesorë në Tiranë, theksoi se po spekulohet shumë me numrin e azilkërkuesve shqiptarë në vendet e Bashkimit Europian. Kreu i qeverisë deklaroi se edhe shtetas

Lexo tërë artikullin
Meta: Ne, Kuvendi i reformës në drejtësi

Meta: Ne, Kuvendi i reformës në drejtësi

Reforma në drejtësi është kryefjala e politikës dhe opinionit publik prej muajsh tashmë, një sfidë që kryeparlamentari Meta e cilësoi historike dhe që duhet të kalojë me sukses. “Është detyra jonë historike për t’u dëshmuar shqiptarëve dhe partnerëve tanë se

Lexo tërë artikullin
Hafizi: Nëse ngjarja është e vërtetë, është e rëndë

Hafizi: Nëse ngjarja është e vërtetë, është e rëndë

Deputetja e PS-së Mimoza Hafizi duke folur pas mbledhjes së grupit socialist tha se ishte diskutuar lidhur me lajmin e kërcënimit të akademikëve. Nëse ngjarja është e vërtetë, është e rëndë tha Hafizi. “Na u tha se qeveria ka marrëdhënie

Lexo tërë artikullin
PS, Asambleja e Përgjithshme mblidhet të shtunën

PS, Asambleja e Përgjithshme mblidhet të shtunën

Të shtunën mblidhet asambleja e përgjithshme e Partisë Socialiste, e votuar nga Kongresi i 19 marsit. Lajmi bëhet i ditur nga burime brenda selisë rozë. Mësohet se Asambleja do të votojë sekretarët e rinj të PS-së dhe të zgjedhë sekretarin

Lexo tërë artikullin
Ristani: Hetim të plotë të aktivitetit të Shullazit

Ristani: Hetim të plotë të aktivitetit të Shullazit

Partia Demokratike inkurajon Prokurorinë për një hetim të plotë të aktivitetit të Shullazit, duke i kërkuar organit të akzuës të mos ndikohet nga politika. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani tha para mediave se vështirësia më e madhe e

Lexo tërë artikullin
Rama: Askush të mos pengojë reformën në drejtësi

Rama: Askush të mos pengojë reformën në drejtësi

Kryeministri Edi Rama, duke drejtuar mbledhjen e grupit parlamentar socialist, ka deklaruar se mesazhi kryesor i marrë nga Uashingtoni zyrtar gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin Obama ka qenë realizimi i reformës në drejtësi. “Përcaktimi ynë i qartë

Lexo tërë artikullin
Pezullohen deputetët e sherrit, Berisha shpëton me “vërejtje”

Pezullohen deputetët e sherrit, Berisha shpëton me “vërejtje”

Byroja e Kuvendit ka përfunduar punimet e kësaj të mërkure, ku në shqyrtim ishin dy kërkesa për pezullim deputetësh. Kërkesa e parë ishte ajo e Partisë Demokratike që lidhej me deputetin socialist Erjon Braçe. Demokratët kërkonin pezullimin e tij me

Lexo tërë artikullin
Rama: Zgjerimi i NATO-s rrit sigurinë në Ballkan

Rama: Zgjerimi i NATO-s rrit sigurinë në Ballkan

Kryeministri Edi Rama për më shumë se 60 minuta mbajti një fjalim në Këshillin e Atlantikut të Veriut në Uashington, nga ku shpalosi pikëpamjet e Shqipërisë për sigurinë në rajonin e Ballkanit. “Ne jemi shumë të kënaqur për ftesën që

Lexo tërë artikullin
Shqipëri, rruga për në BE kalon nga drejtësia

Shqipëri, rruga për në BE kalon nga drejtësia

Parlamenti Europian mbajti seancën ku u diskuta draft rezoluta për Shqipërinë dhe ecuria në procesin e integrimit europian. Kryefjalë e konstatimit të eurodeputetëve ishte reforma në drejtësi dhe bashkëpunimi midis palëve politike. Komisionieri për Zgjerimin, Johannes Hahn, edhe pse tha

Lexo tërë artikullin
DASH për Shqipërinë: Korrupsioni, problem kryesor

DASH për Shqipërinë: Korrupsioni, problem kryesor

Departamenti Amerikan i Shtetit ka nxjerrë raportin e përvitshëm për të drejtat e njeriut. Për Shqipërinë, dokumenti vë në dukje se korrupsioni është problem dhe i përhapur në të gjitha degët e qeverisë, veçanërisht brenda sistemit të drejtësisë dhe në

Lexo tërë artikullin