Shtohen masat në Rrugën e Kombit

Shtohen masat në Rrugën e Kombit

Temperaturat e përshtatshme për një sezon veror kanë bërë që shumë shtetas kosovarë e të huaj t’i drejtohen bregdetit duke përdorur Rrugën e Kombit. Ndonëse zyrtarisht sezoni turistik nuk është hapur ende, Policia Rrugore ka shtuar pikat e kontrollit dhe

Lexo tërë artikullin
Berisha: Opozita votoi variantin e ndërkombëtarëve, të tjerat janë trillime

Berisha: Opozita votoi variantin e ndërkombëtarëve, të tjerat janë trillime

Në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar demokrat, ish-kryeministri Berisha ka sqaruar qëndrimin e mbajtur dje nga kryetari i PD Lulzim Basha në takimin me kryeministrin Rama për reformën në drejtësi. Sipas Berishës, e vërteta është vetëm një. “Për çdo

Lexo tërë artikullin
Pajisja e përgjimit, pezullohet kreu i Policisë së Shtetit, Haki Çako

Pajisja e përgjimit, pezullohet kreu i Policisë së Shtetit, Haki Çako

Me kërkesë të Prokurorisë së Tiranës, gjykata e kryeqytetit ka vendosur paraditen e sotme pezullimin nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Haki Çako, në lidhje me hetimin mbi pajisjen e përgjimeve. Përmes një komunikate, organi qendror

Lexo tërë artikullin
Gjysma e shqiptarëve jetojnë jashtë shtetit

Gjysma e shqiptarëve jetojnë jashtë shtetit

40% e shqiptarëve janë tashmë jashtë vendit. Tre janë destinacionet kryesore: Italia me 450 mijë shqiptarë, Greqia me 440 mijë dhe Shtetet e Bashkuara me 80 mijë… Sipas informacioneve nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), pjesa më e madhe

Lexo tërë artikullin
Prokuroria: Nuk ka hetim për Berishën

Prokuroria: Nuk ka hetim për Berishën

“Unë kam një kërkesë për shqiptarët sot: Ju bëj thirrje që për sigurinë e tyre të armatosen. Të sigurojnë armë për të mbrojtur veten, vatrat pasuritë e tyre”, kjo deklaratë e ish-kryeministrit Sali Berisha nga foltorja e parlamentit nuk është

Lexo tërë artikullin
Dosja “Bushati” për Greqinë, kryefjalë: Ligji i luftës, pronat dhe çështja çame

Dosja “Bushati” për Greqinë, kryefjalë: Ligji i luftës, pronat dhe çështja çame

Orët e fundit përpara vizitës së ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në Tiranë, duket se janë shumë intensive në të dyja kampet, ku ende vijojnë punimet për të arritur rezultate konkrete me këtë vizitë. Pretendimeve të homologut të tij

Lexo tërë artikullin
Basha: Ja kushtet për Ramën

Basha: Ja kushtet për Ramën

“Unë jam europianist dhe si i tillë nuk mund të mos përpiqem me gjithçka për t’i dhënë shqiptarëve zgjedhje të lira dhe të ndershme, një drejtësi që nuk i mbron, por i ndëshkon qeveritarët e korruptuar dhe kriminelët. Dhe do

Lexo tërë artikullin
Mogherini: Drejtësia, fillim i ri në BE

Mogherini: Drejtësia, fillim i ri në BE

“Drafti legjislativ që është aktualisht përpara Parlamentit reflekton rekomandimet e Komisionit të Venecias dhe është në përputhje të plotë me standardet europiane. Është thelbësore gjithashtu, që ky draft të miratohet nga një shumice prej 2/3-ve”. Ky ka qenë qëndrimi i

Lexo tërë artikullin
Serbia e akuzon Ramën për “pretendime territoriale”

Serbia e akuzon Ramën për “pretendime territoriale”

“Serbia i dënon në mënyrën më të rreptë pretendimet territoriale të cilat kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i paraqiti në takimin e sotëm në Prishtinë”, – ka deklaruar drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. “Do

Lexo tërë artikullin
Negociatat e ndërkombëtarëve, Lu tek Berisha, Vlahutin tek Xhafaj

Negociatat e ndërkombëtarëve, Lu tek Berisha, Vlahutin tek Xhafaj

Përjashtimi me 10 ditë nga Parlamenti i ish-kryeministrit Berisha  ka ndërprerë komunikimin dypalësh për një takim Rama-Basha, por nuk ka ndërprerë përpjekjen e ambasadorëve për të gjetur një kompromis për reformën në drejtësi. Ambasadori amerikan Donald Lu ishte në zyrën

Lexo tërë artikullin

REKLAMA