106-vjetori i FA, Xhaçka: Misione paqeruajtëse edhe në OKB

106-vjetori i FA, Xhaçka: Misione paqeruajtëse edhe në OKB

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka uruar ushtarakët shqiptarë për 106-vjetorin e krijimit të Forcave të Armatosura.  Nisjen e trupave për në Afganistan, ministrja Xhaçka e konsideroi koincidencë shumë të bukur duke e quajtur “kontingjenti i 106-vjetorit të krijimit të

Lexo tërë artikullin
15 shembje në “Unazën e Re”, përplasje mes banorëve dhe policisë

15 shembje në “Unazën e Re”, përplasje mes banorëve dhe policisë

Për projektin e “Unazës së Re” deri më tani janë shembur 15 ndërtesa. Shumica prej tyre kanë qenë objekte të banimit në ndërkohë si fillim janë duke u shembur ndërtesat informale. Pranë ish-sheshit “Shqiponja”, zonë e cila do të preket

Lexo tërë artikullin
Deputetët e PE-së kërkojnë heqjen e vizave për Kosovën

Deputetët e PE-së kërkojnë heqjen e vizave për Kosovën

Pak ditë para mbledhjes së Këshillit të Evropës, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian nga grupe të ndryshme politike i kanë dërguar letër të hapur presidentit të Këshillit të Evropës Donald Tusk dhe përfaqësuesit permanent të Austrisë, Nikolaus Marschik, përmes së

Lexo tërë artikullin
Kusari-Lila: Nënshkrimet janë manipuluar nga LDK-ja

Kusari-Lila: Nënshkrimet janë manipuluar nga LDK-ja

Deputetja e Alternatives, Mimoza Kusari Lila ka thënë se nënshkrimi i saj dhe i deputetit, Ilir Deda për thirrje të seancës së jashtëzakonshme janë manipuluar nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK). Deputetja Kusari për Indeksonline ka thënë se nuk është

Lexo tërë artikullin
Transformimi i FSK-së në Forcë të Armatosur është proces i pandalshëm

Transformimi i FSK-së në Forcë të Armatosur është proces i pandalshëm

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj i është përgjigjur presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, lidhur me deklaratat e tij për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Hoxhaj ka thënë se transformimi në Ushtri është proces i pandalshëm, shkruan lajmi.net. Ai është shprehur

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Nuk dihet çka fshihet pas largimit të Alma Lamës

Mustafa: Nuk dihet çka fshihet pas largimit të Alma Lamës

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas largimit të ish-ambasadores së Kosovës në Itali, Alma Lama me kërkesë të presidentit, Hashim Thaçi. Ai përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook ka thënë se kjo

Lexo tërë artikullin
Ministrja Hoxha në Bruksel, BE-ja të mos mbajë të izoluar qytetarët e Kosovës

Ministrja Hoxha në Bruksel, BE-ja të mos mbajë të izoluar qytetarët e Kosovës

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën organizimin e “Friends of Europe”, me temën “BE-Ballkani Perëndimor: Zgjerimi, integrimi dhe sfidat e transformimit”. Procesi i integrimit evropian është një nga

Lexo tërë artikullin
Ministria e Jashtme shqiptare kërkon hetime për vrasjen e shqiptarit në Korfuz

Ministria e Jashtme shqiptare kërkon hetime për vrasjen e shqiptarit në Korfuz

U vra më 25 nëntor pas një debati për çështje të karakterit etnik. Ishte shpallur në kërkim nga familja e tij, pasi nuk ishte kthyer në shtëpi, por u gjet i pajetë i hedhur në një kanal, nga një shofer

Lexo tërë artikullin
Lufta ndaj ‘çnjohjes’, kurth i Serbisë për Kosovën

Lufta ndaj ‘çnjohjes’, kurth i Serbisë për Kosovën

Pavarësisht deklaratave të zyrtarëve të shtetit të Serbisë për, siç kanë thënë, tërheqjet e njohjeve për Kosovën nga disa vendeve të caktuara, zyrtarisht shtetin e Kosovës e kanë njohur 116 shtete të botës dhe ky numër mbetet i pandryshuar deri

Lexo tërë artikullin
Vuçiq: Ushtria dhe taksa e Kosovës “do të kenë pasoja katastrofike”

Vuçiq: Ushtria dhe taksa e Kosovës “do të kenë pasoja katastrofike”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se formimi i paralajmëruar i ushtrisë së Kosovës dhe mosheqja dorë nga taksa mbi prodhimet e Serbisë që hyjnë në Kosovë, “do të kenë pasoja katastrofike” nëse “dikush nuk e vetëdijeson Prishtinën sa më

Lexo tërë artikullin