Kosova në listë pritjeje për liberalizim vizash

Kosova në listë pritjeje për liberalizim vizash

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, që do të mbahet më 6

Lexo tërë artikullin
Lufta ndaj “çnjohjes”, kurth i Serbisë për Kosovën

Lufta ndaj “çnjohjes”, kurth i Serbisë për Kosovën

Pavarësisht deklaratave të zyrtarëve të shtetit të Serbisë për, siç kanë thënë, tërheqjet e njohjeve për Kosovën nga disa vendeve të caktuara, zyrtarisht shtetin e Kosovës e kanë njohur 116 shtete të botës dhe ky numër mbetet i pandryshuar deri

Lexo tërë artikullin
Protestuesit e Astirit kopjojnë francezët, veshin jelekë kundër Ramës

Protestuesit e Astirit kopjojnë francezët, veshin jelekë kundër Ramës

Banorët e zonës së “Astirit” që preken nga projekti i Unazës së Madhe, mbrëmjen e kësaj të hëne u mblodhën në rrugë të veshur me jelekë fosforeshentë në ngjyrë portokalli. Qëllimi i tyre, ishte të merrnin shembullin e revoltës popullore në Francë

Lexo tërë artikullin
Reagon Greqia: Pa u plotësuar ky kusht nuk ka takim me Ramën

Reagon Greqia: Pa u plotësuar ky kusht nuk ka takim me Ramën

Greqia thotë se ende nuk është përcaktuar vendi dhe as koha e një takimi të mundshëm mes kryeministrit shqiptar Edi Rama, dhe atij greke Aleksis Tsipras. Zëvendësministri i Jashtëm i Greqisë, George Katrougalos në një konferencë për mediat, tha se

Lexo tërë artikullin
Greqi, Agimi i Artë ekzekutoi shqiptarin në Korfuz

Greqi, Agimi i Artë ekzekutoi shqiptarin në Korfuz

“Shqiptari i gjetur i pajetë në Korfuz është vrarë nga eksponentë të Agimit të Artë”, është ajo që shkruhet nga mediat greke. Deri më tani emri i tij nuk ishte bërë i ditur, por sot u zbuluan detaje të reja.

Lexo tërë artikullin
Hahn porosit Thaçin: T’i zgjidhim të gjitha çështjet

Hahn porosit Thaçin: T’i zgjidhim të gjitha çështjet

Presidenti Hashim Thaçi priti sot komisionarin evropian për Zhvillim Johannes Hahn me të cilin bisedoi për të ardhmen evropiane të Kosovës. Kreu i vendit duke i uruar mirëseardhje komisionarit Hahn, ftoi për një angazhim më të madh të BE-së në

Lexo tërë artikullin
Vuçiq: Ngritja e taksave ndaj mallrave serbe do të ndikojë në Serbi

Vuçiq: Ngritja e taksave ndaj mallrave serbe do të ndikojë në Serbi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka quajtur lajm të keq mos heqjen e taksave ndaj mallrave serbe derisa Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe paralajmërimin për formimin e ushtrisë, që sipas tij, është sinjal i një katastrofe ‘nëse dikush

Lexo tërë artikullin
Kosova shteti më pro amerikan në botë

Kosova shteti më pro amerikan në botë

Nga sot, ambasador i SHBA-së në Kosovë, është Filip Kosnet. Ai dorëzoi letrat kredenciale tek Presidenti i republikës, Hashim Thaçi. Kreu i shtetit kosovar e cilësoi me fat ambasadorin Kosnet, i cili do të shërbejë në shtetin që është më

Lexo tërë artikullin
Vrasja në Bllok, një tjetër i kërkuar pritet të dorëzohet

Vrasja në Bllok, një tjetër i kërkuar pritet të dorëzohet

Eldi Dizdari ose siç njihet ndryshe nga rrethi miqësor si Denis Matoshi, ka shumë gjasa që të vetëdorëzohet në policinë e Tiranës, me qëllim sqarimin e rolit të tij në ngjarjen e rëndë, ku ndodhi masakra e 4 tetorit 2018, në ish-bllok. Pikërisht në

Lexo tërë artikullin
Mustafa për Ibrahim Rugovën: Ishte themeltar i shtetit të Kosovës

Mustafa për Ibrahim Rugovën: Ishte themeltar i shtetit të Kosovës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka përkujtuar sot ish-presidentin, Ibrahim Rugova, me rastin e shënimit të 74 vjetorit të lindjes. Sipas Mustafës, Rugova me diplomacinë e tij fitoi përkrahjen e botës demokratike dhe bëri shumë miq të

Lexo tërë artikullin