Plani Thaçi-Vuçiq për kufijtë meriton mbështetje të kujdesshme

Plani Thaçi-Vuçiq për kufijtë meriton mbështetje të kujdesshme

Gazeta britanike Financial Times ka vlerësuar se zyrtarët e SHBA dhe BE janë gjithnjë e më shumë “të nxehtë” dhe se Berlini “po zbut” qëndrim kur bëhet fjalë për idenë e korrigjimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve, si një

Lexo tërë artikullin
FMN: Kosova arriti ta menaxhojë stabilitetin makro-fiskal

FMN: Kosova arriti ta menaxhojë stabilitetin makro-fiskal

MN thotë se Kosova ka arritur të menaxhojë vetë dhe me sukses stabilitetin makro-fiskal. Por, udhëheqësja e FMN-së, Stephanie Eble, ka shprehur shqetësime për projektbuxhetin për vitin 2019, për të hyrat, fondin për veteranët dhe projektligjin për pagat. Pavarësisht kësaj,

Lexo tërë artikullin
Haradinaj shpreson se partitë politike do të bashkohen për dialogun

Haradinaj shpreson se partitë politike do të bashkohen për dialogun

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shpreson në një gjuhë të përbashkët mes partive politike sa i përket çështjes së dialogut. Haradinaj ka thënë se beson që partitë politike nuk e kanë problem ta mbrojnë territorin, siç kemi ditur të bashkohemi

Lexo tërë artikullin
Korçë, zhduket prej 3 ditësh 60-vjeçarja

Korçë, zhduket prej 3 ditësh 60-vjeçarja

Një grua nga Korça rezulton e zhdukur prej tre ditësh. Sipas të dhënave bëhet fjalë për 60-vjeçaren Xhemile Beqollari nga fshati Klocë. Bëhet me dije se 60-vjeçarja është larguar prej tre ditësh nga shtëpia dhe nuk ka asnjë gjurmë të

Lexo tërë artikullin
Vuçiq serbëve: Mos u bëni pjesë e ushtrisë së Kosovës

Vuçiq serbëve: Mos u bëni pjesë e ushtrisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të mos marrin pjesë në ushtrinë e ardhshme të Kosovës. Ai i ka bërë këto komente pas një takimi në Beograd me udhëheqësit e Listës Serbe, e

Lexo tërë artikullin
Ish zëvendësministri Cena me bashkëpunëtorë mbesin në paraburgim

Ish zëvendësministri Cena me bashkëpunëtorë mbesin në paraburgim

Gjykata e Apelit të Kosovës ka refuzuar ankesat kundër caktimit të masës së burgimit prej një muaji ndaj ish zëvendësministrit të Zhvillimit Rajonal, Musa Cenës, biznesmenit Hazer Shehu dhe shërbyesit civil në Komunën e Rahovecit Nystret Shalës. “Në këtë mënyrë

Lexo tërë artikullin
Vrasja e ekstremistit grek në Shqipëri, përplasen Rama e Berisha

Vrasja e ekstremistit grek në Shqipëri, përplasen Rama e Berisha

Vrasja e një 35 vjeçari grek, në Bularat të Gjirokastrës nga forcat speciale “RENEA” ka shkaktuar polemika në distancë mes kryeministrit Rama dhe deputetit të PD-së, Sali Berisha. Lideri historik i PD-së, Sali Berisha përmes një shënimi në Facebook i

Lexo tërë artikullin
“Prova” e Tahirit, PD: Pjesë e skenarit për mbylljen e çështjes

“Prova” e Tahirit, PD: Pjesë e skenarit për mbylljen e çështjes

Partia Demokratike ka reaguar pak orë, pasi ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri dorëzoi në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, dokumente që sipas tij janë vendimtare për çështjen në ngarkim të tij. Nënkryetari i PD-së Edi Paloka, akuzon kryeministrin Rama, se

Lexo tërë artikullin
“Shpëton” Tahiri, në Katania pushojnë hetimet për ish-ministrin (Dokumente)

“Shpëton” Tahiri, në Katania pushojnë hetimet për ish-ministrin (Dokumente)

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ju rikthye sot dyerve të Prokrurorisë pas një pauze të gjatë dhe befasoi mediat duke thënë se dorëzoi një provë të rëndësishme që mund t’i ndryshojë rrjedhën hetimeve për përfshirjen e tij në aktivitetin e

Lexo tërë artikullin
Mustafa: Qeveria të japë dorëheqje, s`kemi hequr dorë nga mocioni

Mustafa: Qeveria të japë dorëheqje, s`kemi hequr dorë nga mocioni

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur rreth përfaqësimit të dialogut Kosovë-Serbi. Pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie, Mustafa ka thënë se do kërkojnë nga BE që dialogu Kosovë-Serbi të përfaqësohet në nivel shtetëror dhe jo si

Lexo tërë artikullin