Negociatat me Shqipërinë, presidenti i Polonisë: BE duhet të kalojë testin

Negociatat me Shqipërinë, presidenti i Polonisë: BE duhet të kalojë testin

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda e konsideron test për Bashkimin Evropian hapjen e negociatave këtë muaj me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjatë takimit në Lany të Çekisë, me homologët e Vishegradit (Sllovaki, Hungari, Çeki), Duda theksoi se përcaktimi i

Lexo tërë artikullin
Kroacia: Të hapen menjëherë negociatat për Shqipërinë

Kroacia: Të hapen menjëherë negociatat për Shqipërinë

Kroacia mbështet hapjen e menjëhershme të negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë. Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë vizitës zyrtar në Zagreb pati një bashkëbisedim shumë të hapur me Kryeministrin e Kroacisë, Andrej

Lexo tërë artikullin
Qeveria shqiptare, e pesta për balancën gjinore

Qeveria shqiptare, e pesta për balancën gjinore

Në të gjithë botën, ka 22 kabinete qeveritare të balancuara për sa i takon gjinisë, nga të cilët, 14 kanë më pak se 50 përqind gra ministre. E mes tyre, madje e pesta në klasifikim, sipas të dhënave nga kombet

Lexo tërë artikullin
PD përgatitet për zgjedhje, ish-deputetët rikthehen në takime me zgjedhësit

PD përgatitet për zgjedhje, ish-deputetët rikthehen në takime me zgjedhësit

Nuk jemi në fushatë elektrorale dhe as në periudhë zgjedhore, por Partia Demokratike ka nisur përgatitjet sikur zgjedhjet të ishin nesër. “Puna po kalon në terren. Po verifikohet çdo votues, po plotësohen shtabet elektorale, po shtohen me figura me intelektuale

Lexo tërë artikullin
Shqipëria mes 20 vendeve që po humbin më shumë popullsi

Shqipëria mes 20 vendeve që po humbin më shumë popullsi

Ndonëse popullsia në të gjithë botën është duke u rritur dhe shumë studiues janë më të shqetësuar për mbipopullimin, disa vende vuajnë më shumë nga shpopullimi. Lëvizjet në masë të emigracionit që janë vënë re në dekadat e fundit e

Lexo tërë artikullin
Alibeaj: Edi Rama përdor vettingun për të kërcënuar gjyqtarë e prokurorë

Alibeaj: Edi Rama përdor vettingun për të kërcënuar gjyqtarë e prokurorë

Enkelejd Alibeaj denoncon në emër të PD-së presionin kriminal të Edi Ramës dhe Erion Braçes ndaj drejtësisë, për të mos dënuar drejtorin e arrestuar për korrupsion të Kadastrës së Durrësit. Në postimin e tij në rrjetin social “Facebook” ai shkruan:

Lexo tërë artikullin
Majko, flet për zgjedhje të parakohshme: Ja kur mund të jenë ato

Majko, flet për zgjedhje të parakohshme: Ja kur mund të jenë ato

Zgjedhje të parakohshme për Pandeli Majkon do të ketë në rast se Gjykata Kushtetuese vendos të rrëzojë 30 qershorin. Në emisionin “Top Talk” në Top Channel, Majko tha se Departamenti Amerikan i Shtetit dhe Bundestagu gjerman kanë përcaktuar se legjitimiteti

Lexo tërë artikullin
Bregu: Pritshmëri prej 18 vitesh, kriza politike në dëm të vendit

Bregu: Pritshmëri prej 18 vitesh, kriza politike në dëm të vendit

Ish-ministrja e Integrimit Majlinda Bregu, e cila tashmë mban postin e Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, për Report tv tha se pret një përgjigje pozitive nga BE në 18 tetor. Pritshmëritë e saj, Bregu tha se i

Lexo tërë artikullin
Negociatat, Rama: Nuk ka ndarje mes Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Negociatat, Rama: Nuk ka ndarje mes Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur një fjalim të gjatë në parlament sa u përket procesit të negociatave. “Sot jemi në fillim, po jo ne fillim të shek 21 dhe ajo çfarë Sami Frashërt i dukej si mundësi shumë e shpejt,

Lexo tërë artikullin
Basha: E ka thënë Bundestagu, nuk ka reformë pa opozitën

Basha: E ka thënë Bundestagu, nuk ka reformë pa opozitën

Në konferencën e tij për mediat kreu i opozitës Lulzim Basha e përsëritin disa herë se opozita ka një plan gati për daljen e evendit nga kriza dhe nëse Rama refuzon zbatimin le të hapë rrugën se ka kush ta

Lexo tërë artikullin

REKLAMA