Jeta në Mars mund të ketë pasur një fillim të hershëm

Jeta në Mars mund të ketë pasur një fillim të hershëm

Një studim i ri sugjeron se, Marsit nuk i është dashur shumë kohë që të bëhej një botë potencialisht e banueshme. Sipas raportimit të studimit të ri, procesi i formimit të planetit gjeneron shumë nxehtësi, kështu botët shkëmbore si Marsi

Lexo tërë artikullin
Bailong, ashensori i jashtëm më i lartë në botë

Bailong, ashensori i jashtëm më i lartë në botë

Kina nuk rresht se befasuari sidomos kur vjen puna tek veprat inxhinierike! Në provincen Huan në Kinë është ndërtuar një ashensor rreth 330 metra i lartë, dhe i ngjitur mbas një shkëmbi. Kritikët kanë qenë kundër këtij projekti, pasi ashensori

Lexo tërë artikullin
Njihuni me hotelin më të vjetër në botë

Njihuni me hotelin më të vjetër në botë

Mund ta merrni me mend se ku ndodhet? Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Yamanashi në Japoni. Hoteli ”Nishiyama Onsen Keiunkan” funksionon qysh në vitin 705 dhe ka kaluar nëpër 52 gjenerata të të njejtës familje. Natyrisht, familja

Lexo tërë artikullin
‘Hëna e përgjakshme’ shkakton errësimin më të gjatë në këtë shekull

‘Hëna e përgjakshme’ shkakton errësimin më të gjatë në këtë shekull

E ashtuquajtura Hënën e përgjakshme në korrik do të shkaktojë errësimin më të gjatë në shekullin 21, thonë shkencëtarët. Njëkohësisht, Marsi do të duket më i shndritshëm se më parë, pasi do të gjendet në afërsi më të madhe me

Lexo tërë artikullin
50 speca të djegës për 68 sekonda

50 speca të djegës për 68 sekonda

Një i ri kinez fitoi çmimin e parë në një konkurs në shijimin e specave djegës pasi hëngri 50 sish për vetëm 68 sekonda. Festivali mbahet për të dytin vit në Parkun e Funit Ningsiyang, në krahinën qendrore të Kinës

Lexo tërë artikullin
Super-ora inteligjente ushtarake që kryen një sërë opsionesh

Super-ora inteligjente ushtarake që kryen një sërë opsionesh

Objektet ushtarake ruse së shpejti do të ruhen nga një sistem i avancuar i sigurisë digjitale, i cili përfshin një pajisje të veçantë si orë për të gjithë rojet. Ora shërben si mjet komunikimi dhe monitoron statusin e rojës. Ministria

Lexo tërë artikullin
Samsung me televizorë 8K deri në fund të gushtit

Samsung me televizorë 8K deri në fund të gushtit

Kompania jugkoreane për herë të parë ka prezantuar modelet më të reja të televizorëve të tij me rezolucion të lartë 8K, pavarësisht asaj se 4K sapo ka nisur të bëhet i popullarizuar. Gjatë panairit QLED & Advanced Displays në Los

Lexo tërë artikullin
Telefoni Banana Nokia 8110 tani në dispozicion

Telefoni Banana Nokia 8110 tani në dispozicion

Nga tani e tutje mund ta bleni Nokia 8110 për 89 euro. Përveç ngjyrës “Tradicionale Zi”, Nokia 8110 është gjithashtu në dispozicion në të verdhë. HMD Global e provon këtë me humor, sepse 8110 po quhet telefon banane, për shkak

Lexo tërë artikullin
Smartphonet së shpejti mund të kenë nëntë kamera

Smartphonet së shpejti mund të kenë nëntë kamera

Moduli i kamerës me nëntë lente supozohet të marrë fotografi me deri në 64 megapikselë. Disa përdorues janë duke përdorur kamerë të dyfishtë dhe trefishtë në smartphonet e tyre. Siç raporton Washington Post , Light përdor module të kamerës me

Lexo tërë artikullin
Apple ul ndjeshëm çmimin e iPhone X

Apple ul ndjeshëm çmimin e iPhone X

Apple mund ta bëjë iPhone X më të arritshëm për të gjithë, duke ulur çmimin e pajisjes jashtëzakonisht shumë, së shpejti. Sipas analistit të “International Securities”, Ming-Chi Kuo, Apple po planifikon të ulë çmimin e iPhone X deri në 300

Lexo tërë artikullin