Të izoluar prej 55 mijë vitesh, tani rrezikojnë zhdukjen | FOTO

Të izoluar prej 55 mijë vitesh, tani rrezikojnë zhdukjen | FOTO

Foto të rralla tregojnë jetën e një fisi të izoluar nga pjesa tjetër e botës për më shumë se 55 mijë vjet. Në ditët e sotme kanë mbijetuar vetëm 400 individë nga tribuja Jarawa që ndodhet në ishujt Andaman në

Lexo tërë artikullin
Vajza që do të jetë njeriu i parë që shkelë në planetin Mars

Vajza që do të jetë njeriu i parë që shkelë në planetin Mars

Në Hënë kanë ecur pak njerëz nga Toka, por në planetet tjera të sistemit diellor kjo nuk ka ndodhur kurrë. Këtë mund ta bëjë e para një vajzë amerikane. Alyssa Carson ka ëndërruar dhe po punon që të jetë femra

Lexo tërë artikullin
Kapet krokodili gjigant në Australi, jeton prej 60 viteve

Kapet krokodili gjigant në Australi, jeton prej 60 viteve

Autoritetet në Australi kanë arritur të kapin krokodilin gjigant 4.7 metra të gjatë, i cili peshon rreth 600 kilogramë. Krokodili që besohet të ketë mbi 60 vjet, është kapur në ujërat në afërsi të një porti ku ndalen anijet në

Lexo tërë artikullin
Thyhet rekordi, rreth 15 mijë persona vallëzojnë në mes të qytetit

Thyhet rekordi, rreth 15 mijë persona vallëzojnë në mes të qytetit

Një rekord i ri në vallëzimin samba është thyer para pak ditësh në qytetin e turizmit në Filipine. Më shumë se 15 mijë njerëz, apo 15,230 janë bërë bashkë për të vallëzuar, duke formuar katër rreshta të gjatë 5 kilometra.

Lexo tërë artikullin
Dy kompani fillestare të taksive fluturuese marrin fonde nga Pentagoni

Dy kompani fillestare të taksive fluturuese marrin fonde nga Pentagoni

Kitty Hawk dhe Joby Aviation morën pothuajse 2 milionë dollarë nga Njësia e Inovacionit të Mbrojtjes Eksperimentale (DIUx), qendra tregtare teknologjike e Pentagonit që ka poste në Silicon Valley, Austin dhe Boston. Sipas një dokumenti të marrë nga the Guardian,

Lexo tërë artikullin
Astronomët zbulojnë objektin më të shndritshëm ndonjëherë

Astronomët zbulojnë objektin më të shndritshëm ndonjëherë

Hapësira është e errët, gjë që e bën gjetjen e gjërave të ndritshme si yjet, mjaft e lehtë. Kjo gjithashtu bën të mundur që teleskopët me fuqi të lartë të gjejnë gjëra që janë shumë, shumë larg dhe hulumtuesit tani

Lexo tërë artikullin
Jeta në Mars mund të ketë pasur një fillim të hershëm

Jeta në Mars mund të ketë pasur një fillim të hershëm

Një studim i ri sugjeron se, Marsit nuk i është dashur shumë kohë që të bëhej një botë potencialisht e banueshme. Sipas raportimit të studimit të ri, procesi i formimit të planetit gjeneron shumë nxehtësi, kështu botët shkëmbore si Marsi

Lexo tërë artikullin
Bailong, ashensori i jashtëm më i lartë në botë

Bailong, ashensori i jashtëm më i lartë në botë

Kina nuk rresht se befasuari sidomos kur vjen puna tek veprat inxhinierike! Në provincen Huan në Kinë është ndërtuar një ashensor rreth 330 metra i lartë, dhe i ngjitur mbas një shkëmbi. Kritikët kanë qenë kundër këtij projekti, pasi ashensori

Lexo tërë artikullin
Njihuni me hotelin më të vjetër në botë

Njihuni me hotelin më të vjetër në botë

Mund ta merrni me mend se ku ndodhet? Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Yamanashi në Japoni. Hoteli ”Nishiyama Onsen Keiunkan” funksionon qysh në vitin 705 dhe ka kaluar nëpër 52 gjenerata të të njejtës familje. Natyrisht, familja

Lexo tërë artikullin
‘Hëna e përgjakshme’ shkakton errësimin më të gjatë në këtë shekull

‘Hëna e përgjakshme’ shkakton errësimin më të gjatë në këtë shekull

E ashtuquajtura Hënën e përgjakshme në korrik do të shkaktojë errësimin më të gjatë në shekullin 21, thonë shkencëtarët. Njëkohësisht, Marsi do të duket më i shndritshëm se më parë, pasi do të gjendet në afërsi më të madhe me

Lexo tërë artikullin