Kompjuteri fiton 1.7 mln dollarë në poker

Kompjuteri fiton 1.7 mln dollarë në poker

Inteligjenca artificiale ka dalë kampione edhe në një lojë si pokeri, e konsideruar deri më tani si një lojë krejtësisht njerëzorë. “Libratus” është një krijesë e “Carnegie Mellon University” dhe jo vetëm luan poker, por luan aq mirë saqë ka

Lexo tërë artikullin
“Quantum”, kompjuterat e së ardhmes

“Quantum”, kompjuterat e së ardhmes

Një grup shkencëtarësh thonë se janë në rrugën e duhur për të siguruar teknologjinë që garanton funksionimin 100 përqind të një procesori quantum në një kompjuter. Deri më tani, shkencëtarët nuk kanë mundur ta realizojnë një gjë të tillë dhe

Lexo tërë artikullin
Rrjeti social nuk është vetëm për të rinjtë

Rrjeti social nuk është vetëm për të rinjtë

Nëse mendoni se rrjetet sociale janë vetëm për të rinjte, gaboni. Mesazhet, postimi i selfie në të vërtetë janë gjëra dhe për të rriturit. Të paktën kështu thuhet në raportin vjetor të Nielsen lidhur me përdorimin e aplikacioneve sociale. Sipas

Lexo tërë artikullin
Lego-t bëhen një rrjet social

Lego-t bëhen një rrjet social

Krijimi me lodrat Lego do të bëhet ‘social’ dhe rishpik komunikimin mes të rinjve. Kompania ka lançuar një rrjet social ad hoc për më të vegjëlit, dhe u drejtohet fëmijëve deri në 13 vjeç. Quhet Lego Life, sipas CnetNews dhe

Lexo tërë artikullin
Apple, të ardhura rekord

Apple, të ardhura rekord

Apple është rikthyer në ditët e saj të arta sa u takon arkëtimeve nga shitja e pajisjes së saj më të famshme; iPhone. Gjiganti amerikan i teknologjisë bëri publike të dhënat për 3 mujorin e fundit të 2016-s. Sipas këtyre

Lexo tërë artikullin
Në Japoni telefoni lahet me sapun

Në Japoni telefoni lahet me sapun

Dihet tashmë që smartphone-ët janë si një ‘magnet’ për gjurmët e gishtave, njollat, pluhurin dhe mbetje të tjera, por ai që dëshiron të mbajë të pastër pajisjen mund të ketë një zgjidhje… të paktën në Japoni. Kompania Kyocera ka nxjerrë

Lexo tërë artikullin
WhatsApp, mund të fshini mesazhet që dërgoni

WhatsApp, mund të fshini mesazhet që dërgoni

Përditësimet e WhatsApp vazhdojnë. Pas publikimit të lajmit se mund të dërgoni mesazhe dhe kur nuk keni lidhje interneti, tashmë rrjeti më i madh i mesazheve fokusohet tek mesazhet që pendoheni që i keni nisur, apo i keni nisur gabim

Lexo tërë artikullin
5 sekretet e errëta të Facebook-ut

5 sekretet e errëta të Facebook-ut

Facebook-u, shumica prej nesh tashmë e dimë, që ka disa sekrete të pista. Edhe pse ofron përfitime të pamohueshme, si komunikimi më i lehtë dhe qëndrimi në rrjedha me miqtë dhe familjen tuaj, dhe oferta e një platforme për të

Lexo tërë artikullin
Nga 5 shkurti Whatsapp vjen me risi tjetër, zhgënjehen përdoruesit

Nga 5 shkurti Whatsapp vjen me risi tjetër, zhgënjehen përdoruesit

Teknologjia po ecën para dhe me hapa të mëdha e paralelisht me këtë edhe aplikacione të ndryshme për të thithur më shumë përdorues dhe për t’u bërë më tërheqës sjellin risi të ndryshme. Mirëpo risia e radhës që vjen nga

Lexo tërë artikullin
Njihuni me makinën e parë fluturuese

Njihuni me makinën e parë fluturuese

Të nxitur nga teknologjia e avancuar dhe kërkesave për t’u mbushur me gjëra të reja, gara është për të krijuar për herë të parë në botë, makinën fluturuese. Ekspertët thonë se kjo makinë mund të jetë gati për shumë pak

Lexo tërë artikullin