“Facebook” kopjon “Instagram”-in dhe “Snapchat”-in

“Facebook” kopjon “Instagram”-in dhe “Snapchat”-in

Ishte thjesht çështje kohe derisa edhe rrjeti me popullor sot në botë të sillte risinë e prezantuar fillimisht nga “Snapchat”, atë të futjes së historive 24-orëshe në krye të faqes kryesore. “Snapchat” ishte rrjeti social i parë me këtë risi,

Lexo tërë artikullin
Kriminelët kibernetikë po mundohen që të shmangun mashtrimin nga mesi i tyre

Kriminelët kibernetikë po mundohen që të shmangun mashtrimin nga mesi i tyre

Ndonjëherë nuk është e lehtë që të jesh një kriminel kibernetikë. Përveç se të ruheni nga autoritetet ju duhet gjithashtu që të kini kujdes se mos mashtroheni. Por një uebsajt ka vendosur që ti ndihmojë këto persona. Ripper.cc ka që

Lexo tërë artikullin
Ndryshimi që kanë pritur përdoruesit e Iphone, sapo u bë

Ndryshimi që kanë pritur përdoruesit e Iphone, sapo u bë

Ditët kur përdoruesit e Iphone duhet të presin për internet për të komunikuar në WhatsApp, duket se ka përfunduar. Ata do të kenë mundësi tani që të çojnë mesazhe në aplikacionin WhatsApp, ndërkohë që nuk kanë akses në internet, pra

Lexo tërë artikullin
Britanikët dhe çekët ndërtojnë laserin më të fuqishëm në botë

Britanikët dhe çekët ndërtojnë laserin më të fuqishëm në botë

Një ekip i shkencëtarëve britanikë dhe çekë, kanë testuar sot një laser, i cili ndryshe njihet edhe si super laseri, i cili është dhjetë herë më i fuqishëm se çdo laser tjetër në botë, raporton AFP. Laseri është zhvilluar në

Lexo tërë artikullin
Samsung ka porositur kaq shumë Snapdragon sa nuk ka ngelur gjë për rivalët

Samsung ka porositur kaq shumë Snapdragon sa nuk ka ngelur gjë për rivalët

Të gjithë u çuditën kur HTC prezantoi një telefon të rangut të lartë si U Ultra me procesor Snapdragon 821. Dhe e dini çfarë? Disa insajdera të industrisë thanë Snapdragon 835 nuk do të ishte i disponueshëm të paktën gjer

Lexo tërë artikullin
Një “vaksinë” kundër lajmeve të rreme

Një “vaksinë” kundër lajmeve të rreme

Shfaqja e lajmeve të rreme në internet dhe rrjete sociale kanë frymëzuar shkencëtarët të krijojnë një ‘vaksinë’ për të imunizuar njerëzit ndaj këtij problemi. Një studim i Universitetit të Kembrixh ka shpikur mjete psikologjike për të nxjerrë në pah shtrembërimin

Lexo tërë artikullin
Pas telefonit, Nokia mund të sjellë një tablet të madh

Pas telefonit, Nokia mund të sjellë një tablet të madh

Nokia tani nuk ndalet më. Pasi ka lançuar smartphone Nokia 6 bazuar në Android, për momentin në Kinë, tashmë do të lançojë dhe një tabletë të përmasave të mëdha, me një ekran prej 18.4 polsh. Kompania historike e prodhimit të

Lexo tërë artikullin
I riu që refuzoi 7 milionë dollarë

I riu që refuzoi 7 milionë dollarë

Të kursesh para nuk është e lehtë dhe as e dëshirueshme, por gjithsesi për pjesën dërrmuese të popullsisë globale është e domosdoshme. Pikërisht kësaj pjese mundohet t’i vijë në ndihmë Mohammed Ali, një 16-vjeçar britanik që ka ndërtuar një aplikacion

Lexo tërë artikullin
Çfarë nuk duhet të bëni në rrjetet sociale

Çfarë nuk duhet të bëni në rrjetet sociale

T’i japësh fund një lidhje nuk është asnjëherë e thjeshtë, por në moshën e rrjteve sociale komplikimet rriten 10-fish. Përderisa ne jetojmë jetën tonë më shumë në Facebook, Snapchat dhe Instagram, jeta juaj është pasqyruar rregullisht në llogaritë tuaja. Pra,

Lexo tërë artikullin
Ideja gjeniale e një restoranti për të ndaluar përdorimin e Wi-Fi

Ideja gjeniale e një restoranti për të ndaluar përdorimin e Wi-Fi

Zakonisht mjafton kërkimi i fjalëkalimit të Wi-Fi për të zemëruar kamerierët në kafene e pronarët e tyre, pasi ai ofrohet falas. Por një restorant Thai në San Antonia Texas ka gjetur një mënyrë gjeniale për këtë, duke vënë një fotografi

Lexo tërë artikullin