“Apple” kërkon dëmshpërblim nga prodhuesit e çipeve “Qualcomm”

“Apple” kërkon dëmshpërblim nga prodhuesit e çipeve “Qualcomm”

Kompania e famshme “Apple” ka nisur një gjyq ku akuzon prodhuesit e çipeve të telefonave “Qualcomm”, për praktika anti kompetitive në mbrojtje të monopolit në industrinë e prodhimit të procesorëve. “Qualcomm” është furnizuesi më i madh i çipeve për dy

Lexo tërë artikullin
@Potus kaloi nga Obama te Trump

@Potus kaloi nga Obama te Trump

Krahas kalimit të pushtetit Barack Obama i dorëzoi dhe llogarinë e presidentit në Twitter pasardhësit të tij, Donald Trump. Obama i premtoi liderëve të tij se postimet e tetë viteve në zyrë do të arkivohen. Kjo do të thotë se

Lexo tërë artikullin
Facebook bllokon “Russia Today”

Facebook bllokon “Russia Today”

Russia Today, agjencia e ruse e lajmeve në gjuhën angleze dhe e mbështetur nga Kremlini, është bllokuar nga Facebook deri pas ceremonisë së inaugurimit të Donald Trump si President. Rrjeti social tha se bllokimi është aktivizuar pas një ankese që

Lexo tërë artikullin
Google Plus nuk ka vdekur

Google Plus nuk ka vdekur

Google Plus nuk ka vdekur, por vjen me një stil të ri. Rrjeti social i krijuar nga kolosi i Mountain Vievv në 2011 në sfidë me Facebook pothuajse ‘u zhduk’ por rikthehet në skenë dhe do të jetë online që

Lexo tërë artikullin
iPhone 8 do të njohë fytyrën e përdoruesit

iPhone 8 do të njohë fytyrën e përdoruesit

Duhen dhe disa muaj deri në publikimin e iPhone 8 po zërat për risitë e saj janë të pafundme. Më e fundit, sipas Cowen and Company thotë se smartphone i Apple për këtë 10-vjetor mund të njohë fytyrën e përdoruesit.

Lexo tërë artikullin
Pesë kompanitë më me vlerë në 2006 dhe 2016

Pesë kompanitë më me vlerë në 2006 dhe 2016

Që nga telefonat mobil dhe rrjetet social tek realiteti virtual dhe inteligjenca artificiale, bota e teknologjisë në të cilën jetojmë sot duket ndryshe nga teknologjia e 10 viteve më parë. Në 2006, gjigandi i naftës “Exxon Mobil” udhëhiqte listën e

Lexo tërë artikullin
Facebook akuzohet për diskriminim

Facebook akuzohet për diskriminim

Një koalicion prej më shumë se 70 grupimesh dhe shoqatash për të drejtat e njeriut i kanë kërkuar Facebook që të qartësojë më shumë rregullat mbi bazën e të cilave fshin një postim në rrjetin social. Në një letër të

Lexo tërë artikullin
Ky aplikacion ju tregon më të dobët

Ky aplikacion ju tregon më të dobët

Një programues kinez, aplikacioni i të cilit i bën përdoruesit të duken më të dobët në selfie që bëjnë është vlerësuar me një pasuri prej 4.6 miliardë dollarë. Programi Meitu është bërë mjaft popullor në Kinë dhe në vendet e

Lexo tërë artikullin
Viti i makinave fluturuese

Viti i makinave fluturuese

Sot makina nuk është më një mjet luksi dhe numri i tyre në mbarë botën vazhdon të rritet me shpejtësi të llahtashme, aq sa në shumë qendra urbane, problemi më i madh, veç ndotjes që shkaktojnë është edhe trafiku. Kujtojmë

Lexo tërë artikullin
Ligji i ri në Francë, e drejta për të qenë “offline”

Ligji i ri në Francë, e drejta për të qenë “offline”

E drejta për të mos u shqetësuar nga punëdhënësi jashtë orarit të punës, tashmë mbrohet me ligj në Francë. I pari ligj i këtij lloji në botë që hyri në fuqi në 1 janar imponon kompanitë me më shumë se

Lexo tërë artikullin