Roboti kundër ISIS

Roboti kundër ISIS

Luftëtarët e ISIS do të përballen edhe me një robot të armatosur. “Baghdad Post” thotë se dy vëllezër anonimë nga Iraku kanë realizuar një robot të madh sa një makinë, të telekomandueshëm nga rreth 1 km larg, dhe të armatosur

Lexo tërë artikullin
Aplikacion për të mos shpërdoruar ushqimin

Aplikacion për të mos shpërdoruar ushqimin

Në vendet e zhvilluara të Bashkimit Europian dhe në Shtetet e Bashkuara, thuajse gjysma e asaj që përgatitet për t’u konsumuar nga njerëzit nëpër tavolina, përfundon në koshat e plehrave. Për të eleminuar sadopak këtë problematikë të shpërdorimit të ushqimeve,

Lexo tërë artikullin
Në ‘fabrikën’ e videove

Në ‘fabrikën’ e videove

Në 10 vjet Youtube ka revolucionarizuar botën e internetit duke u shndërruar me shpejtësi një ndër rrjetet më të përdorur dhe kryesori në fushën e ruajtjes dhe shpërndarjes së videove. Dhe pas këtij suksesi qëndrojnë me mijëra vetë të përkushtuar

Lexo tërë artikullin
Zgjerohet shitja online e drogës

Zgjerohet shitja online e drogës

Internetit askush nuk mund t’i qëndrojë larg, madje as trafikantët e lëndëve narkotike. Në Shtetet e Bashkuara ka një rritje të mëdha shitja e drogës përmes rrjetit. Sipas një studimi të kryer nga kompania “Rand Europe’, trafikantët, sidomos shpërndarësit e

Lexo tërë artikullin
Shkrepësja në hambar – 25 vjet www

Shkrepësja në hambar – 25 vjet www

Interneti mbush 25 vjeç. Ky zhvillim është meritë e fizikantit britanik Tim Berners-Lee. Sot në të gjithë botën internetin e përdorin më shumë se tre miliardë vetë. Rrjete kompjuterike globale sigurisht që ekzistojnë prej më shumë se 25 vjetësh. Që

Lexo tërë artikullin
iPhone 7, rezistent ndaj ujit

iPhone 7, rezistent ndaj ujit

iPhone7 pritet të dalë në treg në javët në vijim dhe gjatë kësaj periudhe portale të ndryshme kanë aluduar mbi ndryshimet dhe inovacionet që Apple do të sjellë për të gjithë ne. Disa nga ndryshimet që do të sjellë kanë

Lexo tërë artikullin
Qyteza me 9 mijë banorë ruan fotot tuaja të Facebook

Qyteza me 9 mijë banorë ruan fotot tuaja të Facebook

Qyteza ka më pak se 10 mijë banorë, por ngaqë Facebook ka ndërtuar aty bazën e parë të të dhënave, ku mbledh fotot e statuset tuaja, infrastruktura e qytetit është përshtatur me nevojat e kompanisë, duke bërë që edhe vendasit

Lexo tërë artikullin
Kërkon 10 miliardë $ nga Apple, pretendon se i vodhi idenë për iPhone-n

Kërkon 10 miliardë $ nga Apple, pretendon se i vodhi idenë për iPhone-n

Një burrë në Florida ka paditur Apple për 10 miliardë $, duke pretenduar se kompania e famshme i ka vjedhur idenë kur është prodhuar iPhone nëntë vite më parë. Thomas S Ross paraqiti një licencë për një “pajisje elektronike leximi”

Lexo tërë artikullin
Ushtria amerikane heq dorë nga Android

Ushtria amerikane heq dorë nga Android

Apple ka fituar betejën e radhës me Samsung. Produktet dhe sistemi operativ i “Mollës” janë përzgjedhur nga Komana e Operacioneve Speciale të ushtrisë amerikane, që pas disa vitesh heq dorë nga Android. Sipas asaj që shkruan forumi teknologjik DoD Buzz,

Lexo tërë artikullin
Bëhuni gati për sfidën Zuckerberg vs. Neymar

Bëhuni gati për sfidën Zuckerberg vs. Neymar

Themeluesi i rrjetit social Facebook, Mark Zuckerberg i lëshon sfidën sulmuesit të Barcelonës dhe kapitenit të Brazilit, Neymar në përdorimin e teknologjisë. Zuckerberg ka krijuar një aplikacion të ri për lojën e futbollit dhe në profilin e tij ai publikoi

Lexo tërë artikullin

REKLAMA