Back to homepage

TEKNOLOGJI

Blerja e Twitter-it, parlamentarët britanik i kërkojnë raportim Elon Muskut

Blerja e Twitter-it, parlamentarët britanik i kërkojnë raportim Elon Muskut

Një komitet parlamentar britanik që shqyrton draft-legjislacionin e sigurisë në internet ka ftuar Elon Musk të diskutojë planet e tij për të blerë Twitter dhe ndryshimet që ai po propozon për platformën e mediave sociale. Komiteti dixhital i Parlamentit i

Read Full Article
Një rekord i ri është vendosur në memorien DDR5

Një rekord i ri është vendosur në memorien DDR5

Kohët e fundit, “overclockers” profesionistë kanë filluar të vendosin rekorde të reja kur bëhet fjalë për shpejtësitë e memories DDR5, të cilat shkojnë mbi 10,000 MHz. Pasi ekipi MSI ishte së fundmi i pari që vendosi një rekord në memorien

Read Full Article
Google mundëson opsionin më të kërkuar nga të gjithë

Google mundëson opsionin më të kërkuar nga të gjithë

Google tani do të ofrojë opsione të reja për të hequr informacionin personal të identifikueshëm nga Google Search. Lajmin e njoftoi vetë Google në një postim në blog. Siç raportohet nga CNET, Google duke qenë motori më i madh i

Read Full Article
Apple po heq aplikacionet e vjetëruara dhe për këtë ka një sqarim

Apple po heq aplikacionet e vjetëruara dhe për këtë ka një sqarim

Gjiganti i teknologjisë, Apple i cili ka fshirë aplikacionet që nuk marrin më përditësime, ka sqaruar se aplikacionet e vjetruara po hiqen nga App Store pasi askush nuk po i shkarkonte ato. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Apple tha

Read Full Article
Pajisjet që konsumojnë energji edhe kur nuk përdoren

Pajisjet që konsumojnë energji edhe kur nuk përdoren

Nëse nuk e përdorni një pajisje, mos e lini në prizë. Arsyeja? Edhe ato konsumojnë energji elektrike. Familjet në Britaninë e Madhe mund të kursejnë mesatarisht 147 paund në vit duke fikur të ashtuquajturat pajisje ‘vampir’, sugjeron një studim i

Read Full Article