Back to homepage

TEKNOLOGJI

Makina me energji diellore që mund të ‘vozitet me muaj pa u karikuar’ do të dalë këtë vit

Makina me energji diellore që mund të ‘vozitet me muaj pa u karikuar’ do të dalë këtë vit

Një makinë me energji diellore ka udhëtuar qindra kilometra me një karikim të vetëm, duke shënuar një moment historik të madh drejt sjelljes së automjetit “më efikas dhe më të qëndrueshëm në botë” në treg. Sipas medieve të huaja, përcjell

Read Full Article
Jetë në planetin që orbiton “xhuxhin e bardhë”?

Jetë në planetin që orbiton “xhuxhin e bardhë”?

Kërkuesit besojnë se në afërsi të një dielli që po shuhet, ndodhet një planet ku mund të ketë jetë. Nëse kjo konfirmohet, do të ishte hera e parë që një planet i tillë rrotullohet rreth një ylli që quhet “xhuxh

Read Full Article
Dy aplikacionet që “shkatërrojnë” baterinë e telefonit tuaj

Dy aplikacionet që “shkatërrojnë” baterinë e telefonit tuaj

Rrjetet sociale janë kthyer në një aset të domosdoshëm të përditshmërisë së njerëzve. Instagram, Facebook, TikTok dhe shumë aplikacione të tjera janë ato që identifikohemi herë pas here për të kontrolluar njoftimet tona, transmeton lajmi.net. Por ashtu siç e dimë,

Read Full Article
Përdoruesit e iPhone dhe iPad këshillohen të përditësojnë pajisjet e tyre

Përdoruesit e iPhone dhe iPad këshillohen të përditësojnë pajisjet e tyre

Nëse jeni duke përdorur një iPhone ose iPad, rekomandohet që ta përditësoni pajisjen tuaj në versionin më të fundit të iOS ose iPadOS sa më shpejt të jetë e mundur. Apple ka lëshuar së fundmi versionin iOS 15.3.1, i cili

Read Full Article
Google gjeti një zgjidhje numri i hakimeve u përgjysmua

Google gjeti një zgjidhje numri i hakimeve u përgjysmua

Vendimi i Google për të mundësuar vërtetimin me dy faktorë si parazgjedhje duket se ka dhënë fryte. Kompania zbuloi se shkeljet e llogarisë ranë me 50 për qind në mesin e atyre përdoruesve për të cilët 2FA (verifikimi me dy

Read Full Article