Strategji e re kombëtare për deinstiutcionalizim për vitet 2018-2027

Strategji e re kombëtare për deinstiutcionalizim për vitet 2018-2027

Për disa muaj do të përfundojë strategjia kombëtare për deinstitucionalizim 2008-2018, kështu që Qeveria në seancën e sotme të 88-të e pranoi Strategjinë e re kombëtare për deinstitucionalizim në Republikën e Maqedonisë për vitet 2018-2027, simbolikisht e titulluar “Timjanik”. Shërbimi

Lexo tërë artikullin
Cilën rrugë do të ndjek më 30 shtator VMRO-DPMNE?!

Cilën rrugë do të ndjek më 30 shtator VMRO-DPMNE?!

Parlamenti nisi fushatën për referendumin, VMRO-DPMNE opozitare nesër do të shpallë pozicionin e saj mbi votimin e ardhshëm dhe në pritje të vendimit nga udhëheqja aktuale, ish-zyrtarët e partisë dhe themeluesit mbështesin referendumin, përcjell FLAKA. Ligjvënësit filluan fushatën për referendumin

Lexo tërë artikullin
Stolternberg: Ratifikoni marrëveshjen e Prespës

Stolternberg: Ratifikoni marrëveshjen e Prespës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, i ka kërkuar Greqisë dhe Maqedonisë të ratifikojnë marrëveshjen e Prespës në përputhje me afatet ligjore. Në një intervistë për Kathimerinin, Stolgenberg tha se NATO nuk mund ta detyrojë asnjë vend të bëjë

Lexo tërë artikullin
Rusisë i “dhemb” prania e Merkelit në Maqedoni !

Rusisë i “dhemb” prania e Merkelit në Maqedoni !

Pas vizitave në Shkup të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg si dhe kancelarëve të Austrisë dhe Gjermanisë, Sebastian Kurc dhe Angela Merkel, ka reaguar Ambasada e Rusisë në Tuiter, njofton Portalb.mk. Nga Ambasada në Shkup pyesin se çfarë

Lexo tërë artikullin
Ahmeti: Opozita të bëhet pjesë e suksesit të përbashkët

Ahmeti: Opozita të bëhet pjesë e suksesit të përbashkët

Referendumi i 30 shtatorit, Marrëveshja e Prespës dhe situata politike në vend ishin temat mbi të cilat diskutuan sot kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti me ambasadorin e misionit të ODIHR-së në Maqedoni, Jan Petersen. Ahmeti njoftoi Ambasadorin

Lexo tërë artikullin
Pavarësia dhe referendumi: Shqiptarët bojkotuan monoetnicitetin, por do të votojnë për BE-në

Pavarësia dhe referendumi: Shqiptarët bojkotuan monoetnicitetin, por do të votojnë për BE-në

Republika e Maqedonisë shënon 27-vjetorin e referendumit të vitit 1991, në të cilin qytetarët e Maqedonisë u prononcuan për shtet të pavarur dhe sovran. Mbi 95 për qind të qytetarëve që dolën në referendum, pozitivisht iu përgjigjën pyetjes “A jeni

Lexo tërë artikullin
Lika: Jemi mirënjohës që kemi aleatë të cilët nuk e kursejnë përkrahjen e tyre

Lika: Jemi mirënjohës që kemi aleatë të cilët nuk e kursejnë përkrahjen e tyre

Sot, në shënimin e 27 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Maqedonisë, kishim nderin të mirëpresim kancelaren gjermane z. Angela Merkel. Kjo vizitë në këtë ditë të shënuar për shtetin tonë është referencë e së ardhmes euroatlantike dhe është shenjë

Lexo tërë artikullin
Ja sa numëron trupi votues që do të mund të voton në Referendum

Ja sa numëron trupi votues që do të mund të voton në Referendum

Në seancën e fundit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor – KSHZ, anëtarët e komisionit miratuan vendimin për përmbyllje të Listës Zgjedhore. Lajmi u bë i ditur për Flaka nga nënkryetarja e KSHZ-së, Ditmire Shehu.  Për referendumin e 30 shtatorit, të drejtë

Lexo tërë artikullin
Todorov: Zgjedhja e Xhaferit për kryetar të Kuvendit, shkaktar për ngjarjet e 27 prillit

Todorov: Zgjedhja e Xhaferit për kryetar të Kuvendit, shkaktar për ngjarjet e 27 prillit

“Nëse nuk do të ishte zgjedhur kryetari i Kuvendit atë ditë nuk do të kishte ndodhur asgjë” deklaroi ish Ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov, dersa dëshmoi për ngjarjet e 27 prillit. Ai tha se më 27 prill zhvillohej seancë e

Lexo tërë artikullin
Ahmeti takon Kryeministrin Austriak Kurtz: Koha për Maqedoni euroatlantike

Ahmeti takon Kryeministrin Austriak Kurtz: Koha për Maqedoni euroatlantike

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar sot me Kryeministrin e Austrisë, z. Sebastian Kurtz.  Lideri Ahmeti dhe Kryeministri Kurtz bashkëbiseduan hapur dhe miqësisht për sfidat e Maqedonisë dhe rajonit, me ç’rast Kryeministri Kurtz e theksoi

Lexo tërë artikullin