Arratisja e Gruevskit, Zaev: U arratis apo u rrëmbye?! Budapesti të riatdhesojë Gruevskin

Arratisja e Gruevskit, Zaev: U arratis apo u rrëmbye?! Budapesti të riatdhesojë Gruevskin

Qeveria pret që Budapesti zyrtar ta riatdhesojë ish kryeministrin, Nikolla Gruevski, për të vuajtur dënimin me burg në Maqedoni. Njëkohësisht, kryeministri Zaev kërkoi nga ish kryeministri Gruevski dhe autoritetet hungareze që të deklarohen nëse ai ka ikur vullnetarisht apo është

Lexo tërë artikullin
Rruga e “gjatë” e Gruevskit drejt Hungarisë, kalime legale dhe ilegale deri atje !

Rruga e “gjatë” e Gruevskit drejt Hungarisë, kalime legale dhe ilegale deri atje !

Nga dita në ditë jepen informacione zyrtare për rrugën e ndjekur të ish kryeministrit Nikolla Gruevski drejt arratisjes për në Hungari, transmeton Flaka duke u thirrur në informacione zyrtare nga shteti shqiptar dhe ai malazes. Së fundmi, policia e Malit

Lexo tërë artikullin
Si është arratisur nga kufiri maqedonas Gruevski, kush do të mbajë përgjegjësi?

Si është arratisur nga kufiri maqedonas Gruevski, kush do të mbajë përgjegjësi?

Prokuroria për krimin e organizuar mbledh të dhëna për të përcaktuar se kush e ka organizuar dhe ka mundësuar ikjen e Nikolla Gruevskit. Ekziston shqyrtimi i juridiksionit dhe pozitës së shërbimeve, por edhe detyrimet e truprojeve që ruanin ish-kryeministrit, thonë

Lexo tërë artikullin
Policia shqiptare: Gruevski u arratis nëpërmjet Shqipërisë

Policia shqiptare: Gruevski u arratis nëpërmjet Shqipërisë

Policia shqiptare ka konfirmuar se shtetasi i Maqedonisë, Nikola Gruevski, më datën 11.11.2018, rreth orës 19:11, nëpërmjet territorit të Republikës së Shqipërisë, nëpërmjet pikës së kalimit kufitar të Hanit të Hotit, ka ikur në drejtim të Malit të Zi si

Lexo tërë artikullin
Ikja e Gruevskit përmes Tiranës, Ambasada hungareze në Shqipëri nuk komenton

Ikja e Gruevskit përmes Tiranës, Ambasada hungareze në Shqipëri nuk komenton

Mundësia që ish kryeministri Nikolla Gruevski, të jetë larguar nga Maqedonia për në Hungari përmes Tiranës në opinion u përhapën nga mediat serbe , kurse në mediumet qarkulluan informacione se Gruevski ka ardhur në Tiranë me pasaportë false; është strehuar

Lexo tërë artikullin
Viktor Orban më në fund e hapi derën për një refugjat

Viktor Orban më në fund e hapi derën për një refugjat

Duke e lejuar hyrjen e ish-kryeministrit maqedonas, Gruevski në Hungari, kryeministri hungarez, Viktor Orban tallet me qeverinë e vendin e tij. Por më shumë se kaq, ai shkel më këmbë çdo gjë që konsiderohet vlerë në BE. Lajmi i mirë

Lexo tërë artikullin
Opozita hungareze kërkon dëbimin e Gruevskit

Opozita hungareze kërkon dëbimin e Gruevskit

Partitë opozitare hungareze i kanë bërë thirrje qeverisë hungareze të arrestojë dhe sa më shpejt të ekstradojë ish-kryeministrin Nikola Gruevski, i cili ka kërkuar azil në Hungari. Partia nacionaliste hungareze “Jobbik” si dhe partitë e majta “Dialogu” dhe koalicionet Demokratike,

Lexo tërë artikullin
Gruevski – problem i Maqedonisë dhe Evropës

Gruevski – problem i Maqedonisë dhe Evropës

Ministria e Drejtësisë po përgatit dokumente që do t’i kërkojnë Hungarisë të ekstradojë ish-Kryeministrin Nikolla Gruevski. Partia e tij tha se nuk ishin dakord me aktin e largimit të tij dhe kryeministri Zoran Zaev tha se asnjë institucion nuk bërë

Lexo tërë artikullin
Paraburgimi, Joveski: Masa më e sigurt, por varet nga rasti

Paraburgimi, Joveski: Masa më e sigurt, por varet nga rasti

Kryeprokurori Jovevski ka sqaruar ndërkohë procedurën e dhënies së masës së paraburgimit. Gjithsesi, sipas tij, çdo rast është i veçantë dhe vendimi varet nga gjykatësi i çështjes. “Në bazë të vlerësimeve për mundësinë për ndikim mbi dëshmitarët dhe rrethanat e

Lexo tërë artikullin
Fleckestein: Hungaria nuk do t’i jap azil politik Gruevskit

Fleckestein: Hungaria nuk do t’i jap azil politik Gruevskit

Eurodeputeti Knut Fleckestein, thotë se autoritetet hungareze nuk do të miratojnë kërkesën e Gruevskit për azil politik. Përmes një postimi në Twitter, ai shkruan se ka pasur mendimin se Viktor Orban asnjëherë nuk ka miratuar kërkesat për azil në vendin

Lexo tërë artikullin