Ja sa numëron trupi votues që do të mund të voton në Referendum

Ja sa numëron trupi votues që do të mund të voton në Referendum

Në seancën e fundit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor – KSHZ, anëtarët e komisionit miratuan vendimin për përmbyllje të Listës Zgjedhore. Lajmi u bë i ditur për Flaka nga nënkryetarja e KSHZ-së, Ditmire Shehu.  Për referendumin e 30 shtatorit, të drejtë

Lexo tërë artikullin
Todorov: Zgjedhja e Xhaferit për kryetar të Kuvendit, shkaktar për ngjarjet e 27 prillit

Todorov: Zgjedhja e Xhaferit për kryetar të Kuvendit, shkaktar për ngjarjet e 27 prillit

“Nëse nuk do të ishte zgjedhur kryetari i Kuvendit atë ditë nuk do të kishte ndodhur asgjë” deklaroi ish Ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov, dersa dëshmoi për ngjarjet e 27 prillit. Ai tha se më 27 prill zhvillohej seancë e

Lexo tërë artikullin
Ahmeti takon Kryeministrin Austriak Kurtz: Koha për Maqedoni euroatlantike

Ahmeti takon Kryeministrin Austriak Kurtz: Koha për Maqedoni euroatlantike

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar sot me Kryeministrin e Austrisë, z. Sebastian Kurtz.  Lideri Ahmeti dhe Kryeministri Kurtz bashkëbiseduan hapur dhe miqësisht për sfidat e Maqedonisë dhe rajonit, me ç’rast Kryeministri Kurtz e theksoi

Lexo tërë artikullin
Kurz: Qytetarët e Maqedonisë të përkrahin marrëveshjen me Greqinë në referendum | VIDEO

Kurz: Qytetarët e Maqedonisë të përkrahin marrëveshjen me Greqinë në referendum | VIDEO

Lexo tërë artikullin
Zaev nga Gostivari: Pas 30 shtatorit të zgjohemi krenarë pasi kemi siguruar ardhmëri evropiane

Zaev nga Gostivari: Pas 30 shtatorit të zgjohemi krenarë pasi kemi siguruar ardhmëri evropiane

Karvani “Për Maqedoni Evropiane”, për referendumin e 30 shtatorit, udhëehqur nga kryeministri Zoran Zaev, është ndaluar në Gostivar, përcjell FLAKA. Kryeministri Zoran Zaev sonte në Gostivar shpjegoi arsyet pse janë të rëndësishme për Maqdoninë euro-integrimet, duke potencuar mjetet financiare që

Lexo tërë artikullin
Stoltenberg: Anëtarësimi pa marrëveshjen është iluzion

Stoltenberg: Anëtarësimi pa marrëveshjen është iluzion

Idea për anëtarësim në NATO pa zbatuar Marrëveshjen me Greqinë është një iluzion. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i prerë. “Dilni në referendum dhe vendosni për Marrëveshjen me Greqinë dhe anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE.”

Lexo tërë artikullin
Deri te referendumi dhe pas tij

Deri te referendumi dhe pas tij

Nëse në referendum shumica e qytetarëve votojnë “për”, do të jetë një nxitje për ligjvënësit e opozitës për të votuar për ndryshimet kushtetuese dhe nëse shumica është kundër zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, fillojnë protestat dhe një ngadalësim në integrim, thonë

Lexo tërë artikullin
Nimic thotë se refuzimi i Marrëveshjes së Prespës nënkupton refuzimin e të ardhmes

Nimic thotë se refuzimi i Marrëveshjes së Prespës nënkupton refuzimin e të ardhmes

Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara në kontestin për emrin Methju Nimic, thotë se ideja për pritje afatgjatë dhe moszbatim të marrëveshjes për emrin, është shumë e rrezikshme. “Atyre në shtetin tuaj që thonë ‘eja të presim, të lëmë edhe disa

Lexo tërë artikullin
Ahmeti- Hellbach: Gjermania bashkëautore e suksesit tonë euroatlantik

Ahmeti- Hellbach: Gjermania bashkëautore e suksesit tonë euroatlantik

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur në takim pune Përfaqësuesin Special të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore, Turqinë dhe Shtetet e EFTA-s, z. Dr. Christian Hellbach, si dhe Ambasadorin Gjerman

Lexo tërë artikullin
Maqedonia në Perëndim – Perëndimi në Maqedoni

Maqedonia në Perëndim – Perëndimi në Maqedoni

Analistët besojnë se një nga arsyet për interesimin e politikanëve perëndimorë për një referendum të suksesshëm është rritja e ndikimit rus në rajon. Ndërkohë, më shumë politikanë ose dërgojnë mesazhe mbështetjeje ose personalisht vijnë në Maqedoni para referendumit, përcjell FLAKA.

Lexo tërë artikullin