Alpet shqiptare destinacion i turistëve nga Evropa

Alpet shqiptare destinacion i turistëve nga Evropa

Parku Kombëtar i Thethit pavarësisht motit të paqëndrueshëm të këtyre ditëve mbetet atraksion i preferuar nga turistët. Gjatë këtyre ditëve ky park është vizituar nga turistë të shumtë nga Evropa të cilët kanë shijuar bukuritë natyrore të këtij vendi. Gjithashtu

Lexo tërë artikullin
Fshatrat e Shqipërisë/ Kanina, ballkoni i Vlorës

Fshatrat e Shqipërisë/ Kanina, ballkoni i Vlorës

Janë pikërisht “Fshatrat e Shqipërisë” pjesë e rubrikës më të re, në kanalin e YouTube në Top Channel. Çdo të hënë në orën 18:00, pozicioni gjeografik do të bashkëjetojë me historinë dhe shijen tradicionale të çdo zone. Gastronomia, natyra, prodhimet

Lexo tërë artikullin
Fshatrat e Shqipërisë/ Agroturizmi i Fishtës

Fshatrat e Shqipërisë/ Agroturizmi i Fishtës

Fishta, në zemër të Zadrimës, e cila ndodhet vetëm 17 km larg qytetit të Lezhës ishte pikërisht rrugëtimi i parë  me gazetaren Ilnisa Agolli në “Fshatrat e Shqipërisë”. Duke shkelur mbi dëshmitë e një kohë që ngjason disi e largët,

Lexo tërë artikullin
Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

Gjinari,një fshat turistik që është përcaktuar si perlë e Elbasanit do të jetë ndalesa e rradhës e gazetares Ilnisa Agolli në “Fshatrat e Shqipërisë”. Vetëm 25 km larg qytetit, kjo zonë është e rrethuar me pisha të shumta në lartësinë

Lexo tërë artikullin
Fishta, pika turistike që po tërheq vëmendjen e vizitorëve

Fishta, pika turistike që po tërheq vëmendjen e vizitorëve

Fshati Fishtë që është lindur dhe rritur, Homeri letrave shqipe poeti At Gjergj Fishta, është destinacioni i duhur për të takuar të shkuarën dhe shijuar turizmin aktual. I krijuar në vitin 1641, Fishta e Lezhës na rrëfen një gërshetim të

Lexo tërë artikullin
Akullnajat po shkrijnë më shpejt! Zbulohet zgavra “Manhattan” në Antarktik

Akullnajat po shkrijnë më shpejt! Zbulohet zgavra “Manhattan” në Antarktik

Shkencëtarët kanë zbuluar një zgavër gjigante në fundin e një akullnaje të shkëputur në Antarktik, duke ngritur shqetësimet se akujt po shkrijnë më me shpejtësi nga sa është parashikuar. Pjesë e një studimi të udhëhequr nga NASA, kërkuesit gjetën zgavrën

Lexo tërë artikullin
Ky është vendi më i sigurt në botë për të banuar

Ky është vendi më i sigurt në botë për të banuar

Islanda është vendi më i sigurt në botë, ndërsa Filipinet janë më të rrezikshmet, sipas një studimi të ri. Revista “Global Finance” konsideron luftën dhe paqen, normat e krimit dhe rrezikun e fatkeqësive natyrore në përpunimin e Rezultatit të Indeksit

Lexo tërë artikullin
Shteti më i pasur në Europë nuk ka aeroport

Shteti më i pasur në Europë nuk ka aeroport

Pasi u plaçkit dhe u shkretua gjatë dy luftërave botërore, kombi i vogël i Lihtenshtajnit e pa veten në një krizë financiare, dhe përpiqej të mbijetonte me ekonominë të bazuar pothuajse të gjithën në bujqësi, ndërsa familja drejtuese u detyrua

Lexo tërë artikullin
“Washington Post”: Në Shqipëri, te tradita antike dhe plazheve të bukura

“Washington Post”: Në Shqipëri, te tradita antike dhe plazheve të bukura

Shqipëria vlerësohet e rekomandohet si vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare, kulturës e historisë nga prestigjiozja “The Washington Post” në një artikull kushtuar Shqipërisë. Mes magjisë së vendit bregdetar dhe lashtësisë, “The Washington Post” nënvizon

Lexo tërë artikullin
​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

​Fshati kanadez ”pushtohet” nga fokat

Fshati Roddickton-Bide Arm i bëri sot thirrje për ndihmë rojës bregdetare kanadeze përballë pushtimit nga rreth 40 foka, që nuk arrinin të orientoheshin për t’u kthyer në oqeanin Atlantik, vinin vërdallë rrugëve dhe kopshteve të këtij fshati të vogël në

Lexo tërë artikullin