Qytetet e së ardhmes

Qytetet e së ardhmes

Në 5 dekadat e fundit, teknologjia ka bërë hapa gjigantë duke u bërë gjithnjë e më shumë masive për t’i ardhur në ndihmë njeriut në përditshmërinë e tij. Kjo ka ndryshuar edhe filozofinë e ndërtimit të qyteteve. Rritja demografike ka

Lexo tërë artikullin
10 qytetet më të populluara në 2050-n

10 qytetet më të populluara në 2050-n

Popullsia në botë po rritet me ritme shumë të shpejta. Deri në vitin 2050, pas 34 vitesh, parashikohet që në rruzullin tokësor të jetojnë rreth 10 miliardë njerëz. Instituti Global i Qyteteve në Universitetin e Torontos ka projektuar 10 qytetet

Lexo tërë artikullin
Disney hapet në Shangai

Disney hapet në Shangai

Me mijëra turistë vërshuan në parkun e parë të Disney në Kinë, që sapo ka çelur dyert në Shangai. I konsideruar si investimi më i madh i kompanisë së famshme jashtë kufijve, parku 5,5 miliardë dollarësh është llogaritur të tërheqë

Lexo tërë artikullin
Vende të braktisura që natyra i ka bërë magjepsëse

Vende të braktisura që natyra i ka bërë magjepsëse

Ka disa vende në pjesë të ndryshme të botës të cilët janë braktisur prej kohësh nga njeriu, duke e lënë natyrën që të shtrijë “pushtetin” e saj mbi të. Ato zakonisht marrin një pamje sa mahnitëse, po aq edhe drithëruese.

Lexo tërë artikullin
Restoranti më i mirë në botë

Restoranti më i mirë në botë

“Osteria Francescana” në Itali është zyrtarisht restoranti më i mirë i botës. Me argumentin e gërshetimi perfekt të të resë me pjatat tradicionale, ai është vendosur në krye të listës së sivjetshme të 50 restoranteve numër një të globit. Vitin

Lexo tërë artikullin
Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Japoni

Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Japoni

Hoteli më i vjetër në botë është ndërtuar para 1311 vitesh në vitin 705 dhe ndodhet në një fshat të Japonisë. Prej themelimit të tij ky hotel është mbyllur vetëm për rikonstruksion dhe prej atëherë pas 52 brezash, atë vijon

Lexo tërë artikullin
Sipas National Geographic Kosova dhe Shqipëria meritojnë të vizitohen

Sipas National Geographic Kosova dhe Shqipëria meritojnë të vizitohen

Kosova dhe Shqiperia kanë hyrë në mesin dhjetë vendeve që duhet vizituar sipas National Geographic National Geographic ka publikuar dhjetë vendet që meritojnë më shumë turist, dhe në mesin e tyre kanë bërë pjesë Kosovën dhe Shqipërinë. National Geographic është

Lexo tërë artikullin
“Colours of Albania”

“Colours of Albania”

Komunikimi tashmë ju përket të gjithëve dhe kanalet moderne janë mediat sociale, si Instagrami dhe Facebook-u. Imazhi është një ndër format më të perceptueshme nga publiku dhe të gjithë të apasionuarit pas fotografisë, mund të jenë pjesë e një konkursi

Lexo tërë artikullin
Mrekulli! Në Itali njerëzit do të ecin mbi ujë

Mrekulli! Në Itali njerëzit do të ecin mbi ujë

Në Itali po u jepet mundësia njerëzve që të ecin mbi ujë falë një instalacioni artistik mbi një liqen. Artisti Christo ka zgjedhur liqenin piktoresk Iseo në veri të Italisë për instalacionin që do të hapet javën e ardhshme. 80-vjeçari

Lexo tërë artikullin
Havana, tashmë “qyteti mrekulli” i botës

Havana, tashmë “qyteti mrekulli” i botës

Havana duket e destinuar të kthehet në një magnet të fortë për turistët, pas përzgjedhjes si njëri prej “qyteteve mrekulli” të botës, në një sondazh të realizuar “online”. Konkurrimi global u organizua nga fondacioni “Swiss New7Wonders”, i cili e rreshton

Lexo tërë artikullin

REKLAMA