“Makedonia Buking” me fushatë të re për promovim të turizmit

“Makedonia Buking” me fushatë të re për promovim të turizmit

Ueb faqja për rezervim të objekteve turistike në Republikën e Maqedonisë www.macedoniabooking.com fillon fushatë për promovim të bukurive natyrore të Maqedonisë përmes ofrimit të kapaciteteve akomoduese në vendet turistike dhe në lokalitetet e paprekura të fshehura. Fushata e titulluar si “Uikend

Lexo tërë artikullin
Rezervimet për pushimet verore: Më të preferuara Greqia dhe Turqia!

Rezervimet për pushimet verore: Më të preferuara Greqia dhe Turqia!

Nëpër agjencitë turistike kanë nisur rezervimet për pushimet për këtë sezon veror. Edhe sivjet zgjedhja e qytetarëve për pushime janë plazhet e Greqisë, Turqisë, Shqipërisë, ndërsa nuk mungon interesimi edhe për destinacione të tjera. Nga agjencitë turistike theksojnë se rezervimet

Lexo tërë artikullin
Darkë në qiell

Darkë në qiell

Degustimi i pjatave unike në 50 metra lartësi do të ishte një takim i paharrueshëm për çiftet. “Dinner in the sky” apo darkë në qiell, eksperienca e veçantë e shpikur në Bruksel në vitin 2006, shënon 10-vjetorin me 10 tryeza

Lexo tërë artikullin
Metropolet gjatë natës

Metropolet gjatë natës

Qytetet më të famshme të botës janë fotografuar shumë herë, por kurrë më parë kështu. Ekipi filmik rus AirPano ka kapur pamje panoramike 3D gjatë natës të disa nga destinacioneve më të njohura. Singapori, Shangai, Dubai, Lisbona, Moska dhe Roma

Lexo tërë artikullin
Shtëpitë e ndërtuara në vende të pamundura

Shtëpitë e ndërtuara në vende të pamundura

Njerëzit kanë arritur në çdo cep të planetit dhe kanë luftuar shumë për të fituar prona. Ka pasur raste që këto prona kanë qenë në vendet më të çuditshme të mundshme. Fotografitë e mëposhtme tregojnë shtëpi të ndërtuara në vende

Lexo tërë artikullin
Brenda qytetit fortesë, ku dikur jetonin 33,000 persona

Brenda qytetit fortesë, ku dikur jetonin 33,000 persona

Para se të shembej në vitin 1994 qyteti i “Murosur” Kowloon ka qenë vendbanimi me dendësinë më të madhe të popullsisë në tokë. Rreth 33,000 persona kanë jetuar në këtë zonë të Hong Kong-ut, ku krimi ishte i pranueshëm si

Lexo tërë artikullin
Vendet më të bukura të botës nën kërcënimin e turistëve (Foto)

Vendet më të bukura të botës nën kërcënimin e turistëve (Foto)

Është thika me dy presa e turizmit. Nga njëra anë reklamon vende të paqta dhe të bukura dhe nga ana tjetër bukuria e këtyre vendeve rrezikohet nga mbipopullimi me turistë, të cilët dëmtojnë bukuritë që kanë ardhur për të parë.

Lexo tërë artikullin
Bie “legjenda” Everest, mali më i lartë në botë në Ekuador

Bie “legjenda” Everest, mali më i lartë në botë në Ekuador

Të gjithë ata që janë mburrur se kanë ngjitur majën e Everest si më të lartin në botë duket se “u ka shkuar mundi dëm”, pasi sipas shkencëtarëve ai nuk është mali më i lartë. Everest, i ndodhur në  Himalaje

Lexo tërë artikullin
Qytetet që s’do të donit t’i vizitonit kurrë

Qytetet që s’do të donit t’i vizitonit kurrë

Kryeqyteti venezueljan, Karakas, ka rezultuar si qyteti më i dhunshëm në botë për vitin 2015, me një mesatare prej 119.87 vrasjesh për çdo 100 mijë banorë. Kërkimi, i cili mori në shqyrtim qytetet e vendeve që nuk janë në luftë,

Lexo tërë artikullin
Barcelona turistike, e kërcënuar nga ndotja e ajrit dhe ajo akustike

Barcelona turistike, e kërcënuar nga ndotja e ajrit dhe ajo akustike

Barcelona mbetet një nga qytetet më të preferuara për turistët, por kohët e fundit është kthyer në mankthin e banorëve që jetojnë çdo ditë atje. Kjo, për shkak të zhurmës së madhe dhe trafikut të shumtë, që ka shkaktuar jo

Lexo tërë artikullin

REKLAMA