Frika nga atentatet në Francë, ulet me 11 për qind numri i turistëve

Frika nga atentatet në Francë, ulet me 11 për qind numri i turistëve

Të dhënat e fundit që vijnë nga sektori më fitimprurës i vendit tregojnë se, në krahasim me një vit më parë, turizmi ka rënë me 11%. “Jam pak si e frikësuar gjatë të gjithë kohës, megjithatë po mundohem të shijoj

Lexo tërë artikullin
Aeroplani më i madh në botë

Aeroplani më i madh në botë

Këto janë fotografitë e aeroplanit më të madh në botë që u ul për herë të parë në Australi. Me këtë rast, mijëra persona u mblodhën për të parë dhe fotografuar Antonov An-255 Mriya, që u ul në Perth ditën

Lexo tërë artikullin
Shtresat e ulëta në Indi, të vetme përballë thatësirës

Shtresat e ulëta në Indi, të vetme përballë thatësirës

India po vuan verën e tretë të thatë rresht, një situatë që thuajse ka gjunjëzuar vendin aziatik. Por, sikur të mos mjaftonte nëna natyrë, për shtresat e ulëta dhe të varfrit situata bëhet edhe më e vështirë nga ndarja e

Lexo tërë artikullin
Fshati holandez ku lëvizet vetëm me barkë

Fshati holandez ku lëvizet vetëm me barkë

Harrojeni Venecian. Në Holandë ekziston një fshat i paqtë që duket si një vend që ka dalë nga përrallat dhe ku nuk hyjnë në punë makinat si mjete transporti. Giethoorn nuk ka rrugë dhe nga shtëpia në shtëpi mund të

Lexo tërë artikullin
Foto mbresëlënëse, nuk do të besoni se janë reale

Foto mbresëlënëse, nuk do të besoni se janë reale

Nuk është e nevojshme të jesh një fotograf profesionist për të shkrepur një foto unike. Mund të jeni fotografi më i mirë në botë, por për të arritur një foto të veçantë ndonjëherë është e nevojshme të jeni në vendin

Lexo tërë artikullin
Ndërtohet një “park parajse” me vlerë 15 milion euro në Shkup

Ndërtohet një “park parajse” me vlerë 15 milion euro në Shkup

“Parku i Parajsës” do të quhetparku që do të ndërtohet në Komunën Aerodrom të Shkupit me vlerë prej 15 milion eurove. Ky park do të jetë gati gjatë dy viteve të ardhshme, ndërsa do të kapë një sipërfaqe prej 10

Lexo tërë artikullin
Tajvan, kopja më gjigante e pikturës së Van Gogh

Tajvan, kopja më gjigante e pikturës së Van Gogh

Një park në Keelung të Tajvanit po tërheq kureshtarë të shumtë falë një krijimi tepër origjinal. Kopjes gjigante të një pikture të Vincent Van Goghut, të realizuar me 4 milionë shishe plastike të ngjyrave të ndryshme. Në rrugicat e drunjta

Lexo tërë artikullin
Zhduken ishujt e Paqësorit

Zhduken ishujt e Paqësorit

Pesë ishuj të Paqësorit, thotë “The Guardian”, janë zhdukur prej rritjes së nivelit të ujit si pasojë e ndryshimeve klimaterike. 6 të tjerë kanë parë t’iu humbasin në të njëjtën mënyrë breza të tërë toke, ndërsa erozioni gërryen çdo ditë

Lexo tërë artikullin
Historia e jashtëzakonshme e një krahine

Historia e jashtëzakonshme e një krahine

Burgajeti, vendlindja e Ahmet Zogut dhe Lisi, fshati ngjitur nga ku erdhi Beqir Valteri, atentatori i tij në vitin 1924, përbëjnë pjesën e fundit të shtruar të rrugës që më pas të hedh gojëdhënave të Kastriotëve në këto anë. Historia

Lexo tërë artikullin
Ja si duket Marina amerikane gjatë natës

Ja si duket Marina amerikane gjatë natës

Marina amerikane është forca dominuese në oqeanet e botës. Duke ndihmuar për të mbajtur të hapura rrugët tregtare në det, lufta ndaj piraterisë, dhe misionet humanitare, janë të gjitha pjesë përbërëse e detyrave të Marinës amerikane, përveç rolit të saj

Lexo tërë artikullin