Ujëvara e mrekullueshme e Libanit

Ujëvara e mrekullueshme e Libanit

Fotot e mëposhtme tregojnë një vend të mrekullueshëm në veri të Libanit: ujëvarën Baatara, pranë Tanurinit, në veri të vendit. Pamjet e jashtëzakonshme janë meritë e Ralph Azar dhe Jack Seikaly, të dy nga Bejruti. 28-vjeçari Azar thotë: “Kam provuar

Lexo tërë artikullin
Shqipëri, turizmi në Jug jo vetëm për detin

Shqipëri, turizmi në Jug jo vetëm për detin I përditësuar

Piluri, që njihet ndryshe si ‘Ballkoni i Bregut’ ose ‘Porta e Maleve’. Është vetëm një nga perlat që ofron jugu për turistët, ku ndërthuret deti, mali dhe historia. Edhe pse çdo vit tërheq rreth vetes me mijëra turistë, deti nuk

Lexo tërë artikullin
Dëshironi të drekoni zhveshur në Londër?

Dëshironi të drekoni zhveshur në Londër?

Dëshironi të drekoni zhveshur në Londër? Epo mbaji rrobat vesuhr dhe për momentin qëndroni në radhën e gjatë. Më shumë se 32 mijë persona kanë firmosur për të drekuar në Bunyadi, një restorant në kryeqytetin britanik ku për herë të

Lexo tërë artikullin
Ujëvara e Sotirës, mrekullia e natyrës që nuk vizitohet dot prej rrugës

Ujëvara e Sotirës, mrekullia e natyrës që nuk vizitohet dot prej rrugës

Gramshi nuk është i njohur për zona të shumta turistike, por ujëvara e Sotirës, një perlë e natyrës, nëse do të ishte lehtësisht e vizitueshme do të mjaftonte për ta kthyer këtë qytet në destinacion turistik. Ajo gjendet vetëm pak

Lexo tërë artikullin
Turizëm me bunkerë

Turizëm me bunkerë

“Ky po që është një plan konkret për të bërë parà”, shkruan “Daily Mail” në titullin e artikullit kushtuar hapjes në perspektivë të vendstrehimit të fshehtë antibërthamor të kohës së Enver Hoxhës. Të përditshmes britanike i duket mjaft interesante ideja

Lexo tërë artikullin
Revista amerikane rendit Sarandën mes destinacioneve më të bukura

Revista amerikane rendit Sarandën mes destinacioneve më të bukura

Revista e përmuajshme amerikane online, “Paste Magazine”, ka përzgjedhur Sarandën mes destinacioneve ujore më të bukura në Ballkan. Në pjesën e parë të artikullit për promovimin e resurseve turistike në Europën Juglindore, Paste Magazine shkruan se “Shqipëria është një vend

Lexo tërë artikullin
Rezidenca e Ibrahim Rugovës hapet për vizitorë (Video)

Rezidenca e Ibrahim Rugovës hapet për vizitorë (Video)

Rezidenca e ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, në të cilën filluan e u zhvilluan shumë procese me rëndësi për shtetin, ka hyrë nën përkujdesje institucionale. Në rezidencën e presidentit të ndjerë, Rugova, u themelua ekipi i unitetit i cili më

Lexo tërë artikullin
Shkallët drejt parajsës, vendi që po mahnitë turistët

Shkallët drejt parajsës, vendi që po mahnitë turistët

Guri 10 milionë tonësh, i njohur si “El Penon de Guatape” në Kolumbi, ofron një pamje mahnitëse – nëse nuk përtoni të ngjiteni shkallëve të shumta. Guri gjigand ishte formuar miliona vite më parë, dhe për një kohë ishte adhuruar

Lexo tërë artikullin
Zbulohet shpellë e re nënujore në Matkë

Zbulohet shpellë e re nënujore në Matkë

Gjatë realizimit të aktiviteteve të rregullta në liqenin dhe shpellën Vrelo, zhytësit vendor e kanë vërejtur hyrjen e shpellës së re nënujore dhe kanë vendosur ta hulumtojnë zonën në të cilën gjendet. Hyrja nuk vërehet lehtë meqë është shumë e

Lexo tërë artikullin
Vende të mahnitshme të paprekura nga dora e njeriut

Vende të mahnitshme të paprekura nga dora e njeriut

Pak njerëz e dinë se ka ende vende në Tokë, në të cilat njerëzit nuk kanë shkuar ende për t’u vendosur aty. Shumica prej tyre janë pothuajse të paarritshme dhe do të merrnin shumë kohë dhe aftësi për t’i arritur.

Lexo tërë artikullin