18 vende që duhen vizituar para se të zhduken

18 vende që duhen vizituar para se të zhduken

Toka është shtëpia e vendeve fantastike, por disa prej tyre rrezikojnë të zhduken, për shkak të ndryshimit të klimës apo pakujdesisë njerëzore. “Businessinsider”, me rastin e “Ditës së Tokës”, ka bërë një listë me 18 destinacione, të cilat nëse keni

Lexo tërë artikullin
TOP 10 aeroportet me pamje më spektakolare !

TOP 10 aeroportet me pamje më spektakolare !

“PrivateFly” ka bërë një renditje të 10 aeroporteve më të bukur në botë për vitin 2016. Malta, edhe pse një vend i vogël, aeroporti i saj në Valeta renditet në vendin e parë në këtë listë. Qyteti spektakolar i Valetës

Lexo tërë artikullin
Diamanti i Durrësit

Diamanti i Durrësit

Amfiteatri më i madh në vend, e një nga më të rëndësishmit në Ballkan, ende nuk ka marrë vëmendjen e duhur të turistëve vendas e të huaj, ndonëse ndodhet vetëm 36 km larg kryeqytetit, në zemër të qytetit të Durrësit.

Lexo tërë artikullin
10 ishujt më të bukur në botë

10 ishujt më të bukur në botë

Website “TripAdvisor” ka bërë një klasifikim të 10 ishujve më të bukur në botë dhe më interesant për t’u vizituar. Vendi i parë është zënë nga ishulli Maui në Hauai. Ishulli në Oqeanin Paqësor është i famshëm për plazhet përrallore,

Lexo tërë artikullin
19 fshatra me pamje magjepsëse

19 fshatra me pamje magjepsëse

Ndonjëherë nuk është e nevojshme për të shkuar në metropole për të kaluar momente të bukura, madje edhe në fshatra mund të kalohen momente të mrekullueshme relaksuese, një qetësi se zor mund të gjendet në qytetet e mëdha. Reine është

Lexo tërë artikullin
Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në…shpella

Qyteti përrallor ku njerëzit jetojnë ende në…shpella

Daton që nga Epoka e Gurit dhe përbën një nga vendbanimet më të hershme të njeriut, që ende është i banuar. Sassi di Matera në Itali është një qytet mjaft i veçantë, 9 mijë vjeçar, i cili mbrohet nga UNESCO.

Lexo tërë artikullin
“Shqipëria tjetër”, të fshehtat e jashtëzakonshme të Laçit

“Shqipëria tjetër”, të fshehtat e jashtëzakonshme të Laçit

Historia e Laçit, jo thjesht e qytetit por edhe emrit të tij, lidhet me vitet që ai ka mbi shpinë, që prej krijimit në periudhën komuniste. Lidhet me fabrikat që sollën këtu banorë nga zona të ndryshme, por pak kërkohet

Lexo tërë artikullin
VENEDIKU, Mbretëresha magjike e Adriatikut

VENEDIKU, Mbretëresha magjike e Adriatikut

Pak qytete të njohura ka në botë siç është Venediku, që e bëjnë të amshueshëm. Dhe, sërish, ndër të gjitha qytetet e botës, Venediku veçohet me joshjen e vet të pashpjegueshme. Ka shumë gjëra në këtë qytet që duhet patjetër

Lexo tërë artikullin
Vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në botë

Vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në botë

Hoppa, së fundmi ka publikuar vendet më të lira për t’i kaluar pushimet në vende të ndryshme të botës. Për t’i gjetur këto vendet më të lira, Hoppa e ka kalkuluar koston mesatare të një personi për çdo vend, duke

Lexo tërë artikullin
Via Egnatia, destinacion ballkanik në Usa Today 04/04/2016

Via Egnatia, destinacion ballkanik në Usa Today 04/04/2016

Rruga Egnatia është renditur nga USA Today si një nga 10 vendet turistike të Ballkanit që nuk duhen humbur. “I ndërtuar nga romakët në shekullin e tretë para Krishtit, Via Egnatia, përgjatë Via Appia në Itali, lidhte lindjen me perëndimin,

Lexo tërë artikullin

REKLAMA