Zaev: Kërkesa për kthimi e K-15, dënohet me ligj!

Zaev: Kërkesa për kthimi e K-15, dënohet me ligj!

Në rast se punëdhënësit kërkojnë nga punëtorët që të kthejnë një pjesë të të ardhurave përfshi edhe K-15, kryeministri Zaev inkurajon këta të fundit që të denoncojnë rastet tek inspektorët kompetent, ministra dhe tek kabineti i tij. Duke u përgjigjur

Lexo tërë artikullin
Zaev: Bashkëpunojmë edhe me Rusinë, nuk kemi alternativë pos BE-së dhe NATO-s

Zaev: Bashkëpunojmë edhe me Rusinë, nuk kemi alternativë pos BE-së dhe NATO-s

Në konferencën e sotme për shtyp pas shënimit të 25 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Maqedonisë së Veriut dhe Federatës Ruse, kryeministri  Zoran Zaev tha se vendi ynë mbetet i hapur për bashkëpunim sa më të thellë ekonomik me federatën

Lexo tërë artikullin
Qytetarët përballem me mungesë të ilaçeve

Qytetarët përballem me mungesë të ilaçeve

Heqja e kuotës së ilaçeve për disa nga qytetarët është një vendim që asnjëherë nuk duhet të shfuqizohet, derisa për disa të tjerë, ai duhet të zbatohet në të gjitha barantore. Të anketuarit e ALSAT me mendime të ndara mbi

Lexo tërë artikullin
Presidenti i Kosovës dhe lideri i LDK-së reagojnë për samitin e Ohrit

Presidenti i Kosovës dhe lideri i LDK-së reagojnë për samitin e Ohrit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka treguar arsyet pse ka refuzuar të bëhet pjesë e samitit të dytë rajonal, i organizuar në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Sipas Thaçit, Kosova është anashkaluar qëllimisht nga Serbia në samitin e parë të

Lexo tërë artikullin
Mickoski: Për ne nuk ka alternativë tjetër  përveç anëtarësimit në BE

Mickoski: Për ne nuk ka alternativë tjetër  përveç anëtarësimit në BE

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, thekson se për Maqedoninë e Veriut nuk ka alternativë tjetër pos anëtarësimit në Bashkimin Evropian, raporton TV21. Mickoski shtoi se çdo mundësi për përmirësimin e standardit të jetesës së qytetarëve Maqedonia duhet ta shfrytëzojë. “Për ne

Lexo tërë artikullin
Ka marrëveshje, rrogat në arsim më të larta për 10 %

Ka marrëveshje, rrogat në arsim më të larta për 10 %

Nga 1 janari i vitit 2020, punonjësit në arsim do të marrin paga me rritje prej 10 %. Kjo u vendos në raundin e fundit të takimeve mes përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë.

Lexo tërë artikullin
Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

Zaev: Mbetemi në qëndrimin për një njësi zgjedhore

Edhe në programin zgjedhor të vitit 2016, ne deklaruam që do të angazhohemi për një njësi zgjedhore dhe akoma kemi këto qëndrime, tha kryeministri Zaev sot deri sa u pyet nëse mund të ketë  konsensus që vendi të ketë vetëm

Lexo tërë artikullin
Pendarovski: S’duhet të ketë dilema për 12 prillin, Kuvendi mund të mblidhet në çdo kohë

Pendarovski: S’duhet të ketë dilema për 12 prillin, Kuvendi mund të mblidhet në çdo kohë

Presidenti Stevo Pendarovski ka pranuar që në takimin e liderëve është diskutuar edhe mundësia që pas shpalljes së zgjedhjeve, Kuvendi të duhet të ratifikojë marrëveshjen për anëtarësim në NATO. Sipas tij, kjo është normë kushtetuese dhe kjo përbërje parlamentare ka

Lexo tërë artikullin
Ekspertët: Krimi kompjuterik kërkon më shumë vëmendje

Ekspertët: Krimi kompjuterik kërkon më shumë vëmendje

Për shkak të mbrojtjes së interesave të shtetit, Maqedonia duhet t’i kushtoj më shumë vëmendje krimit kompjuterik, përkatësisht atij sajber- janë shprehur ekspertë vendor dhe të huaj. Sot në Ohër në kuadër të Programit për shkencë të NATO-s u debatua

Lexo tërë artikullin
Partitë të gatshme për ndryshime e mënyrës së financimit të fushatave

Partitë të gatshme për ndryshime e mënyrës së financimit të fushatave

Financimi i partive politike dhe i fushatës zgjedhore vazhdon të mbetet ndër pjesët “më të errëta” dhe të kritikuara të të gjithë cikleve zgjedhore. Partitë më të mëdha në vend nuk përjashtojnë mundësinë që kjo pjesë të jetë objekt diskutimi

Lexo tërë artikullin

REKLAMA