Back to homepage

Opinione

BDI nuk e ka shkopin magjik për ta bërë RMV-ën një Dubai

BDI nuk e ka shkopin magjik për ta bërë RMV-ën një Dubai

Shkruan: Lekë Dalipi Gjithmonë e kam patur një dilemë në lidhje me kritikuesit (serik) të Bashkimit Demoktratik për Integrim, por para se ta them të njejtën, do të ndaloj shkurtë te vetë kritika.Është normale që të qenurit gjatë në qeverisje

Read Full Article
Lufta anti-korrupsion e pakompletuar nëse nuk preken mediat dhe bashkësitë fetare!  

Lufta anti-korrupsion e pakompletuar nëse nuk preken mediat dhe bashkësitë fetare!   Updated

Shkruan: Driton ZENKU Njoftimi i  ambasadores së SHBA-së, Angella Ageler për një ekip amerikan që ka zbarkuar në Shkup për të zbardhur korrupsionin e ish funksionarëve dhe atyre në detyrë, ka ngjalur një fije shprese në opinionin publik në Maqedoninë

Read Full Article
Oda e burrave

Oda e burrave Updated

Shkruan: Driton ZENKU Oda shqiptare në historinë e popullit shqiptar zë vend të rëndësishëm në shumë dimensione. Oda shqiptare është llogaritur foleja ku ishin kalitur hallkë pas hallke ndejat me njerëz të ndryshëm – dijetarë e atdhetarë, ku merreshin xixat

Read Full Article
Hisë o Vëlla, 21 vjet pa t’pa!

Hisë o Vëlla, 21 vjet pa t’pa! Updated

Shkruan: Driton ZENKU Ishte mëngjesi i 29 Korrikut – 2001 kur u shpërnda lajmi që e humbëm në fushëbetejë Hisën e lagjes. Lajm i trishtë. E humbëm njeriun fjalëpak që të paktë ishin njerëzit që e dinin se kishte braktisur

Read Full Article
Zigzaget e Bilallit

Zigzaget e Bilallit Updated

Në periudhën nga viti 2014 dhe deri vitin 2022, Bilall Kasami ka lëvizur nga një ekstrem në një tjetër. Mbahet mend koalicioni i parë parazgjedhor me një parti maqedone. Ishte Lëvizja Besa që theu akullin që nga fillimi i pluralizimit

Read Full Article