Çfarë bisedojnë dhe a do të merren vesh partnerët e qeverisë për ASH-në?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Nëntor, 2022 21:22

Çfarë bisedojnë dhe a do të merren vesh partnerët e qeverisë për ASH-në?

Arben Taravari, u.d., kryetar i Aleancës për Shqiptarët, i cili duhet të zgjidhet kryetar partie në kongresin e mesit të dhjetorit, pret një ofertë konkrete nga partnerët qeveritarë, të cilët ende nuk kanë rënë dakord reciprokisht se si të paraqiten para partnerit të ri potencial, përcjell FLAKA.

Siç thonë për “Focus” burime të larta partiake nga ASH, vendimi i tyre nëse do të bëhen pjesë e qeverisë nuk varet nga kongresi i partisë i planifikuar për më 17 dhjetor, por nga oferta që do të marrin dhe që më pas do të diskutohet nga autoritetet partiake.

“Gjendja e përgjithshme është të mbështesim qeverinë në këtë kontekst specifik të brendshëm dhe ndërkombëtar. Pavarësisht se do të thotë në të njëjtën qeverisje me BDI-në, nuk mendoni se do të ndikojë keq në vlerësimin tonë, sepse me rëndësi do të jetë si do të sillemi dhe si do të punojmë”, ka thënë ky zyrtar i Aleancës për Fokus.

Mirëpo, ende nuk ka marrëveshje nga të gjithë partnerët e qeverisë se a duhet fare kjo parti të jetë në Ilindenska, sepse, sipas tyre, qeveria ka kohë që funksionon me shumicë prej 64 deputetësh, ndërsa për të gjitha çështjet kryesore që kanë të bëjnë me integrimin, partitë shqiptare japin mbështetje, pa marrë parasysh nëse janë në pushtet apo në opozitë.

Pasi u njoftua se nëse Aleanca hyn në Qeveri, “grupi i zjarrit” në BDI do të formojë fraksion, drejtuesit e “zjarrit” Izet Mexhti dhe Blerim Bexheti deklaruan publikisht se janë kundër hyrjes së ASH-së, me arsyetim se nuk ka asnjë qëllim politik.

Por edhe partia e Afrim Gashit, e cila me 4 deputetët e saj e shpëtoi këtë qeveri pasi Besa vendosi ta rrëzojë me opozitën, është kundër hyrjes së Aleancës, veçanërisht nëse kjo do të thotë se edhe ata do të duhet të japin një dikaster në favor të partnerit të ri.

Ndërkohë, Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit tha se hyrja e ASH-së do të prishte ekuilibrin etnik në qeveri, andaj thonë se nëse ndodh kjo, atëherë BDI-ja duhet të heqë portofolet ministrore.

Jozyrtarisht, Aleanca është në pritje të një oferte që do të parashikojë të paktën 3 portofol ministror, ​​2 prej të cilëve do të kishin një rëndësi të madhe, si shëndetësia, arsimi, drejtësia, bujqësia, transporti, por edhe Ministria e Jashtme është përmendur.

Nëse tetë deputetët e ASH-së mbështesin mazhorancën, Ali Ahmeti do të mund të heqë qafe presionin e “grupit të zjarrit”, të cilët kontrollojnë disa deputetë, çka do të nënkuptonte shpëtim për zv.kryeministrin Artan Grubi dhe ministrat e tjerë që janë nën ndikimin e grupit të brendshëm partiak.

Nga ana tjetër, sipas njohësve të rrethanave politike, kjo do t’i mundësojë Dimitar Kovaçevskit një ndryshim më serioz të kuadrove, duke përfshirë ndryshimin e disa ministrave të vjetër në qeveri (Spasovski, Nikollovski, Boçvarski), ndonëse disa prej tyre kontrollojnë deputetë të caktuar. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Nëntor, 2022 21:22

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...