Cilat ushtrime nuk do t’ju ndihmojnë të humbni peshë?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Janar, 2023 20:08 Updated

Cilat ushtrime nuk do t’ju ndihmojnë të humbni peshë?

Nëse sapo po filloni luftën me kilogramët dhe dëshironi të largoni depozitat e grumbulluara dhjamore, bëni kujdes se cilin lloj trajnimi zgjidhni për të arritur qëllimin e dëshiruar.

Trajneri i famshëm Harley Pasternak thotë se gjëja më e rëndësishme është të punosh sipas një programi që është përgatitur posaçërisht për nevojat e tua, por edhe nëse nuk i ke kushtet për të punuar me një trajner personal apo një program të veçantë, ai këshillon që joga dhe pilates me siguri nuk do të shkrijë depozitat e yndyrës.

Pasternak thotë se është i mërzitur që këto dy lloje ushtrimesh po popullarizohen për çdo qëllim, përfshirë humbjen e peshës.

“Sigurisht që këto stërvitje kanë përfitimet e tyre, si përkufizimi, rritja e forcës, përmirësimi i tonit dhe fleksibilitetit, por asnjëra nga këto nuk do të jetë e mjaftueshme për të humbur peshë”, thotë ai.

Pasternak rekomandon ecje aktive, vrap, pak kardio dhe stërvitje me pesha të lehta dhe sipas tij, rezultatet nuk do të dështojnë.

Ai thekson se nuk duhet të hiqni dorë plotësisht nga joga dhe pilates, por ato duhet të jenë pjesë e programit javor në kombinim me stërvitje më intensive.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Janar, 2023 20:08 Updated