COVID-19 anulon edhe “Wimbledon”, hera e parë që ndodh prej Luftës së Dytë Botërore

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 1, 2020 21:01

COVID-19 anulon edhe “Wimbledon”, hera e parë që ndodh prej Luftës së Dytë Botërore

Shumë kompeticione të mëdha sportive në program gjatë kësaj vere janë anuluar për shkak të përhapjes së COVID-19.

Rasti i fundit është turneu i madh i tenisit “Wimbledon”.

Si rregull ky turne Grand Slame, duhet të niste më 29 qershor por për shkak të gjëndjes së rëndënë Europë nga koronavirusi, tanimë nuk do të luhet.

Ky është vërtet që mund të konsiderohet historic pasi turneu “Wimbledon” një nga më prestigjozet e tenisit në botë, nuk ishte anuluar kurrë që pas përfundimit të luftës së dytë botërore.

“England Lawn Tennis Club” që organizon këtë turne të madh e bëri public lajmin duke deklaruar se nuk kishte asnjë mundësi për të mos pezulluar edicionin e 134 të “Wimbledon”,padiskutim më I vjetri dhe më I famshmi në historine e këtij sporti.

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 1, 2020 21:01