Departamenti amerikan: I ndjekim ngjarjet në RMV, vazhdon bashkëpunimi me Qeverinë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 09:30

Departamenti amerikan: I ndjekim ngjarjet në RMV, vazhdon bashkëpunimi me Qeverinë

SHBA-ja pret që të vazhdojë bashkëpunimi me Maqedoninë e Veriut në fushën e interesit të përbashkët, kumtoi Departamenti amerikan i shtetit (DASH)për Zërin e Amerikës në gjuhën maqedonase, duke u përgjigjur në kërkesën që ta komentojë dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev pas zgjedhjeve lokale të së dielës.

“Ambasada e SHBA-së po monitoron zhvillimet pas raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, duke përfshirë edhe shpalljen e dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Në deklaratë më tej thuhet se: “Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë Maqedoninë e Veriut një partner të besueshëm dhe të vlerësuar në rajon dhe mezi presin që të vazhdojë të punojë me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut në fushat me interes të përbashkët”.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 09:30
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.