Deputeti spanjoll bën thirrje për njohjen e Kosovës

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:12

Deputeti spanjoll bën thirrje për njohjen e Kosovës

Aitor Esteban, anëtar i Dhomës së Ulët në Kongresin e deputetëve spanjollë nga Partia Nacionaliste Baske, i bëri thirrje kryeministrit Pedro Sanchez që të njohë Kosovën.

Ai tha në seancën e së mërkurës se as Spanja nuk duhet të ketë frikë nga ndarjet e saj, sepse do të ndodhë “ajo që duhet të ndodhë”, duke iu referuar kërkesave ekzistuese për pavarësinë e Katalonjës dhe të Baskëve.

“Sa i përket Kosovës, dihet që tashmë ka pasur ndeshje futbolli”, ka thënë Esteban me rastin e ndeshjes së futbollit ndërmjet Kosovës dhe Spanjës në kualifikimet për Botërorin “Katar 2022”, e cila u pasua me polemika, pasi Spanja ende nuk e ka pranuar shtetin e Kosovës.

Esteban akuzoi gjithashtu Serbinë se nuk flet për ndjekjen penale të krimeve të luftës.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:12

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...