Deputeti spanjoll bën thirrje për njohjen e Kosovës

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:12

Deputeti spanjoll bën thirrje për njohjen e Kosovës

Aitor Esteban, anëtar i Dhomës së Ulët në Kongresin e deputetëve spanjollë nga Partia Nacionaliste Baske, i bëri thirrje kryeministrit Pedro Sanchez që të njohë Kosovën.

Ai tha në seancën e së mërkurës se as Spanja nuk duhet të ketë frikë nga ndarjet e saj, sepse do të ndodhë “ajo që duhet të ndodhë”, duke iu referuar kërkesave ekzistuese për pavarësinë e Katalonjës dhe të Baskëve.

“Sa i përket Kosovës, dihet që tashmë ka pasur ndeshje futbolli”, ka thënë Esteban me rastin e ndeshjes së futbollit ndërmjet Kosovës dhe Spanjës në kualifikimet për Botërorin “Katar 2022”, e cila u pasua me polemika, pasi Spanja ende nuk e ka pranuar shtetin e Kosovës.

Esteban akuzoi gjithashtu Serbinë se nuk flet për ndjekjen penale të krimeve të luftës.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:12
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.