Dermatologët zbulojnë: Pse nuk duhet ta lani fytyrën në dush

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 19:55

Dermatologët zbulojnë: Pse nuk duhet ta lani fytyrën në dush

Ndërsa është e dëshirueshme që të lani çdo pjesë të trupit gjatë dushit, shumë ekspertë do të pajtohen që fytyra nuk është një prej tyre.

Ndërsa një dush i nxehtë mund të sigurojë lehtësim fizik dhe emocional, veçanërisht në dimër, fakti është se dëmton lëkurën. Uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura, gjë që mund të rezultojë në lëkurë të thatë dhe një pengesë të dëmtuar të lëkurës. Kjo do të thotë që nëse uji i dushit është shumë i nxehtë për fytyrën tuaj, ai është shumë i nxehtë për të gjithë trupin tuaj.

Uji i dushit duhet të jetë i vakët, gjë që është më mirë për fytyrën tuaj, dhe nëse dëshironi të bëni një dush me avull për t’u çlodhur, ose ulni temperaturën para se të lani fytyrën ose lani fytyrën jashtë dushit.

Ndërsa larja e fytyrës në dush është e përshtatshme sepse parandalon një rrëmujë të plotë mbi lavaman dhe lejon kënde të shumta për të larë siç duhet fytyrën dhe qafën, duhet t’i kushtoni vëmendje produkteve dhe teknikave që përdorni.

Sapunët janë gjithashtu një shkaktar i zakonshëm i lëkurës së thatë dhe pengesës së dëmtuar të lëkurës. Një mënyrë e mirë për t’u kujdesur për lëkurën e trupit tuaj është të kujdeseni për të, si dhe për lëkurën e fytyrës. Kjo do të thotë që ju duhet të përdorni pastrues të butë që largojnë në mënyrë efektive djersën dhe papastërtitë pa e zhveshur trupin nga vajrat natyralë të fytyrës dhe trupit.

Sigurisht që të gjitha kanë edhe linja të ndryshme kozmetike për kujdesin e fytyrës, ndaj është mirë që ta keni në dorë gjatë kohës që bëni dush.

Cila është teknika e duhur e larjes së fytyrës?

Dermatologët këshillojnë që fillimisht të lagni fytyrën. Aplikoni një sasi të vogël të pastruesit që po përdorni në majat e gishtave dhe masazhoni fytyrën tuaj butësisht.

Shmangni shtypjen e lëkurës ose çdo presion fizik. Lëreni produktin në lëkurë për rreth 20 sekonda, më pas shpëlajeni tërësisht. Pas larjes, shtoni gjithmonë një serum ose hidratues për të bllokuar lagështinë.

Nëse përdorni një pastrues me përbërës aktivë, mund të rrisni efektivitetin e tyre duke i lënë në lëkurë pak më gjatë.

Nëse e lani fytyrën në dush, mund të aplikoni një pastrues për të larë trupin dhe vetëm më pas të lani fytyrën. Nëse e lani fytyrën në lavaman, mund të vendosni pastruesin, të lani dhëmbët dhe më pas ta shpëlani fytyrën, përveç nëse jeni nga ata njerëz që lajnë dhëmbët edhe në dush.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 19:55
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.