Dikur shtëpia e Pablo Escobar-it, sot park përkujtimor për viktimat e tij

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:25

Dikur shtëpia e Pablo Escobar-it, sot park përkujtimor për viktimat e tij

Në park përkujtohen rreth 5 mijë viktima të trafikut të drogës gjatë luftës së përgjakshme që ndodhi gjatë kohës së Escobar-it në vitet 80 dhe 90 në Medellin.

Vendi ku dikur gjendej ndërtesa “Monaco” në Medellin të Kolumbisë, ku jetonte trafikuesi më i madh i drogës në botë, Pablo Escobar Gaviria, sot është një përmendore e cila është ndërtuar për të përkujtuar viktimat e luftës së trafikantëve, raporton Anadolu Agency.

Ndërtesa, e cila gjendej në lagjen El Poblado, u rrënua në vitin 2019 dhe në vend të saj, komuna ndërtoi Parkun Përkujtimor Inflexion.

Në park përkujtohen rreth 5 mijë viktima të trafikut të drogës gjatë luftës së përgjakshme që ndodhi gjatë kohës së Escobar-it në vitet 80 dhe 90 në Medellin.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:25
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.