“Ditët e Rusisë” në Shkup dhe Sofje, MPJ bullgare reagoi për përhapjen e dezinformatave nga ambasadorja ruse

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 27 Qershor, 2023 12:03

“Ditët e Rusisë” në Shkup dhe Sofje, MPJ bullgare reagoi për përhapjen e dezinformatave nga ambasadorja ruse

Ambasadat e Rusisë në Shkup dhe Sofje kanë shënuar së fundmi festën kombëtare të Federatës Ruse “Ditët e Rusisë”, duke organizuar pritje në dy kryeqytetet ku kanë dërguar mesazhe skandaloze për agresionin ushtarak rus kundër Ukrainës

Ministria e Punëve të Jashtme bullgare u detyrua sot të reagojë publikisht dhe të dënojë si “të papranueshme dhe të papranueshme tentativat për dezinformim të bëra nga ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova më 12 qershor” gjatë pritjes në “Ditët e Rusisë” organizuar në Ambasadën ruse në Sofje.

Siç raporton mediapool.bg, reagimi specifik i MPJ-së bullgare vjen nga këto fjalë të Mitrofanovës në fjalimin e saj:

“…Sofja zyrtare i përmbahet me besim narrativës antiruse. Përfshirja sistematike e vendit në konfliktin në Ukrainë – qoftë duke furnizuar regjimin e Kievit me municion ose, për shembull, duke dërguar ndoshta kontingjent kombëtar në zonën e operacioneve ushtarake, padyshim që do të ketë pasoja negative për dialogun dypalësh”, tha Mitrofanova.

Mediapool.bg shton se sugjerimet e ambasadores ruse Eleonora Mitrofanova për dërgimin e një kontigjenti ushtarak bullgar në Ukrainë janë pjesë e një fushate të madhe dezinformuese që u përhap në rrjetet sociale në ditët para zgjedhjes së qeverisë së re bullgare.

Ministria e Punëve të Jashtme bullgare i cilëson si të papranueshme hipotezat dhe supozimet e paraqitura në tekstin e adresimit, e cila është publikuar në faqen e ambasadës së Federatës Ruse në rrjetet sociale.

Në qëndrimin e saj, MPJ rikujton se Bullgaria dënon ashpër agresionin ushtarak të Rusisë dhe kontribuon në përpjekjet ndërkombëtare për të mbështetur Ukrainën dhe sjellja e përgjegjshme është e papajtueshme me çdo shtrembërim të informacionit në hapësirën publike.

Mediapool.bg raporton në një tekst të veçantë edhe për personat e pranishëm në pritjen e organizuar nga Ambasada Ruse në Sofje. Në këtë aktivitet morën pjesë liderët e partisë pro-ruse “Prerodba”, si dhe përfaqësues të Partisë Socialiste Bullgare – dy parti që kanë deputetët e tyre në parlamentin bullgar. Në pritje morën pjesë edhe përfaqësues të Kishës Ortodokse Bullgare dhe të organizatave shoqërore.

Pritje në Shkup me mesazh nga Bazdnikin se n[ Ukrainë po mbrohet Rusia 

Përveç pritjes në Sofje, Ambasada e Rusisë në Maqedoninë e Veriut organizoi edhe një ngjarje për shënimin e “Ditët e Rusisë”. Ambasadori rus në vend, Sergey Bazdnikin, përmendi agresionin ushtarak që Rusia nisi kundër Ukrainës më 24 shkurt 2021 dhe që vazhdon edhe sot e kësaj dite me një ritëm të pandërprerë.

Në adresimin propagandistik, Bazdnikin nuk hezitoi të deklarojë:

“Sot Rusia duhet të luftojë sërish për liri dhe pavarësi. Vitin e kaluar, “Perëndimi Kolektiv” kaloi nga armiqësia e fshehur keq ndaj vendit tonë në pjesëmarrjen aktuale në konflikt në anën e Kievit. Duke u fshehur në të njëjtën kohë pas Ukrainës – në fakt, nuk kam lënë mënjanë një pjesë të botës ruse – e cila u shndërrua në “anti-Rusi”, një mjet i disponueshëm për të na shkaktuar dëmin maksimal, “disfatë strategjike”.

Bazdnikin përsëriti qëndrimin e tij për “operacionin special ushtarak” që u zhvillua në Ukrainë dhe u dërgoi mesazh të gjithë atyre që përhapin propagandë rusofobike dhe dërguan armë në Lindje “për të vrarë rusët”: “ne mbrojmë vendin tonë dhe popullin tonë”.

Edhe ambasada ruse në Shkup nuk ka hezituar të publikojë foto të shumta të personazheve publikë të pranishëm që kanë ardhur në pritjen e organizuar me rastin e “Ditëve të Rusisë”. Në foto shihet prania e Mitropolitit Prespopellagonian të KOM-OA Petar, ish ambasadori Risto Nikovski, ish rektori i UKM-së Velimir Stojkovski, motoristi i “Ujqërve të natës” Lenin Jovanovski, gazetari Sasho Damovski, vëllai i tij Boris Damovski etj.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 27 Qershor, 2023 12:03

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare