Do ta rrëzojnë këtë qeveri, por a do të bëjnë një të re me Levicën?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Nëntor, 2021 22:11

Do ta rrëzojnë këtë qeveri, por a do të bëjnë një të re me Levicën?

Çfarë mendojnë Sela, Gashi dhe Kasami për angazhimet programore të së Majtës për anulimin e Marrëveshjes së Prespës, për çanëtarësim të menjëhershëm në NATO, për revokimin e njohjeve të Kosovës?

Partitë politike Aleanca për Shqiptarët, Alternativa dhe BESA njoftuan dje se janë pjesë e iniciativës për shumicë të re parlamentare të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, lideri i së cilës Hristijan Mickoski sot njoftoi se nëse kryeministri Zoran Zaev nuk jep dorëheqje të hënën, do të të fillojë një procedurë për mosbesimin ndaj kësaj qeverie dhe formimin e një të reje.

Ndërkohë, liderët e tri partive shqiptare të lartë-përmendura, Ziadin Sela, Afrim Gashi dhe Bilall Kasami, refuzojnë t’i përgjigjen pyetjes nëse arrijnë ta rrëzojnë këtë qeveri, do të bashkëpunojnë për formimin e qeverisë së re me të Majtën, dy deputetë të së cilës janë kyçe, nëse mazhoranca e re nuk forcohet nga deputetë të tjerë?

Asnjë nga tre liderët nuk iu përgjigj pyetjes së Focus nëse do të ishin angazhimet programore të së Majtës, e cila mbron anulimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë dhe rishikimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë, për revokimin e njohjes së Kosovës, për çanëtarësim të menjëhershëm nga NATO dhe për të rritur marrëdhëniet dypalëshe me Kinën, etj.

Kreu joformal i opozitës shqiptare, Sela, as nuk mori pjesë në mbledhjen e djeshme në Kuvend dhe as nuk u deklarua publikisht pas lajmit për një shumicë të re parlamentare. Në mbledhje mori pjesë edhe sekretari i përgjithshëm i partisë, Arben Taravari, i cili sot ka dërguar mesazhe se mazhoranca do të rritet dhe do të formohet qeveria e re. Paralelisht, ASH e tyre dërgoi një deklaratë zyrtare ku thuhet:

“Partitë politike që nuk ishin pjesë e së keqes që prodhoi regjimin hibrid ndër më të korruptuarit në botë, kanë kapërcyer mosmarrëveshjet e tyre dhe kanë krijuar një shumicë të re, së cilës do të vazhdojnë të shtohen njerëz përparimtarë dhe të guximshëm. Vendi do të ketë qeveri të re pa LSDM dhe BDI dhe nuk ka më kthim. Shumica e re është përgjigja më e mirë ndaj thirrjeve të Presidentit Joe Biden, BE-së dhe të tjerëve për të luftuar krimin dhe korrupsionin.”

Partneri i tyre i koalicionit Gashi, i cili është lider i Alternativës, pas mbledhjes së djeshme në Kuvend tha se marrëveshja e arritur i referohet votimit të mosbesimit ndaj qeverisë aktuale, por nuk është diskutuar për formimin e qeverisë së re, e cila sipas tij, do të diskutohet më tej. Megjithatë, ai tha se nuk do të mbështesin një qeveri të re që nuk do të jetë në përputhje me proceset integruese evropiane.

“Procesi po zhvillohet për shkak të një interpelance të Qeverisë. Nëse votohet mosbesimi, atëherë fillojnë afatet e tjera dhe më pas nis procesi se kush do të jetë kryeministër, çfarë qeverie do të formohet. Pastaj do të ulemi përsëri dhe do të flasim, por është e rëndësishme të dihet se Alternativa nuk do të jetë pjesë e një Qeverie që do të tërhiqej nga proceset euroatlantike. Vendi ynë duhet të mbijetojë si një anëtar i NATO-s”, tha ai.

Mirëpo, kreu i Alternativës nuk iu përgjigj pyetjes sonë se si përputhet ky qëndrim i tij për të mbajtur kursin euroatlantik me angazhimet programatike të së Majtës për të dalë nga NATO? Ndërkohë në media kanë dalë lajme se bashkëpartiaku i tij dhe kolegu deputet Skender Rexhepi Zaid po tërheq mbështetjen për mazhorancën e re pikërisht për shkak të pjesëmarrjes të së Majtës. Deri më tani, ai nuk ka konfirmuar zyrtarisht artikuj të tillë.

As lideri i BESA-s dhe kryetari i ri i Komunës së Tetovës, Kasami nuk janë deklaruar pas shpalljes së mazhorancës së re. Në fakt, procesi u drejtua nga sekretari i përgjithshëm i partisë Arjanit Hoxha, i cili para se të shpallte vendimin për mazhorancën e re, bëri të ditur se do të largohet nga posti ministror dhe do të avokatojë largimin nga qeveria, për shkak të kundërshtimeve që i ka paraqitur BDI-së për rivotim në Zhelinë, ku kandidati për kryetar të BESA-s fitoi me diferencë të ngushtë. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Nëntor, 2021 22:11
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.