Drama politike drejt kulmit, nesër seancë e besimit ndaj qeverisë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:59

Drama politike drejt kulmit, nesër seancë e besimit ndaj qeverisë

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë nesër do të diskutojë për mosbesimin e Qeverisë pasi VMRO-DPMNE-ja, e mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët, Alternativa, BESA dhe e Majta i paraqitën Iniciativë kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi, përcjell FLAKA.

Nga VMRO-DPMNE thonë se nuk do të paraqesin Iniciativë të re, por do ta tërheqin nënshkrimin e pjesës së vjetër të deputetëve. E Majta nuk përgjigj për të thënë nëse do ta tërheqin nënshkrimin nga nisma.

Deputeti Antonio Milloshoski nga VMRO-DPMNE në konferencën e sotme për media tha se koha e Zoran Zaevit ka kaluar dhe VMRO-DPMNE nuk është e interesuar se çfarë do të ndodhë në LSDM dhe se Zaev do ta shoh nesër se çfarë do të ndodhë kur ai dhe Qeveria të votohen për mos-besim.

Aleanca për Shqiptarët dhe BESA për TV 24 thonë se për ta është me rëndësi që të bjerë qeveria dhe BDI përfundimisht të shkojë në opozitë. Dhe Alternativa tha se deputetët e saj do të votojnë për rrëzimin e qeverisë.

E kryeministri dhe lideri i LSDM-së Zoran Zaev pasi mbrëmë Bordi Qendror i partisë i rekomandoi shtyrjen e zyrtarizimit të dorëheqjes, tha se pas zgjedhjeve lokale ka thënë se përkundër dorëheqjeve të ofruara, mbetet në të dyja pozitat deri në stabilizim të vendit. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 21:59

09
Dhj
Nga mostrat e marra nga personat e sëmurë, është vërtetuar se një numër i madh...
09
Dhj
Sherri mes tre personave në Shkup për pak ka përfunduar pa viktima, kur njëri prej...
09
Dhj
Pas relativizimit të zërave se Aleanca për Shqiptarët do të bëhet pjesë e qeverisë si...
09
Dhj
Në Ditën Ndërkombëtare të Luftës Kundër Korrupsionit, AlternAtivA edhe një herë e riafirmon përcaktimin e...