Dy menaxher futbolli nga Maqedoni nën hetim në Belgjikë për ndreqje ndeshjesh dhe krimin financiar

Dy menaxher futbolli nga Maqedoni nën hetim në Belgjikë për ndreqje ndeshjesh dhe krimin financiar

Dy shtetas maqedonas dyshohet se kanë marrë pjesë në transaksione të dyshimta financiare që përfshijnë lojtarë nga Belgjika. Ata u zbuluan në një hetim ndërkombëtar në disa ndjekje penale për ndeshjet e rregullta në kampionatin belg dhe një pagë të rreme për pagat e trajnerëve dhe lojtarëve, përcjell FLAKA.

Sipas informatave të TV Telma, dy shtetas të dyshuar të Maqedonisë janë menaxherët e futbollit dhe njëri prej tyre është një futbollist më i vjetër aktive. Tani për tani, nuk ka informacione nëse ata kanë marrë pjesë në ndreqjen e ndeshjeve ose në dokumente të falsifikuara në lidhje me detajet financiare të klientëve të tyre.

Prokuroria Publike konfirmoi se ata morën pjesë në hetimin që u koordinua përmes Agjencisë Europiane “Euroxhast”, por përmbahen nga komentet dhe informatat shtesë.

“Prokuroria Themelore Publike e Prokurorisë për Krimin e Organizuar dhe Korrupsion është e përfshirë në një hetim ndërkombëtar që tregon interes dhe ndërmerr veprime sipas kërkesës së ndihmës juridike ndërkombëtare. Për momentin, ne nuk mund të ndajmë më shumë detaje”, thuhet nga PTHP.

Sipas informacioneve zyrtare nga prokuroria belge, hetimi filloi vitin e kaluar kur u raportuan disa transaksione të dyshimta dhe u dërguan për ndreqjen e mundshme të ndeshjeve. Nën llupë të prokurorëve ishin një duzinë klubesh nga mega belge përfshirë tre nga më të famshmit, Standard, Club Bruges dhe Anderlecht.

Përveç Belgjikës dhe Maqedonisë, hetim është zhvillua gjithashtu në Serbi, Mal të Zi, Francë, Qipro dhe Luksemburg. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 10 Tetor, 2018 21:44

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.