Dy shqiptarë dhe dy maqedonas propozohen për kryeministër!?

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 4 Nëntor, 2021 22:14

Dy shqiptarë dhe dy maqedonas propozohen për kryeministër!?

Në takimet individuale me partnerët qeveritarë, kryeministri Zoran Zaev është në kërkim të pasuesit të tij si kryeministër dhe po përdor përbërjen e re që planifikohet të zgjidhet për 10 ditë. Për momentin nuk ka një konfirmim se kush do të hyjë në garën për kryeministër të ri, por as nëse do të ketë ndryshime në kabinetin qeveritar, përcjell FLAKA.

Zaev, siç konfirmojnë nga BESA, deri në fund të kësaj jave do të takohet me liderin e tyre Kasami, i cili tha se pas dorëheqjes së Zaevit duhet rindërtim dhe nuk është i sigurt se BESA do t’i mbështesë të gjithë ministrat e BDI-së.

Kryetari i LDP-së, Milevski, mbrëmë ka konfirmuar se ka qenë në takim dhe për Zaevin, nga i cili tashmë është e sigurtë dinamika e skenës politike. Sipas Milevskit, emri i mandatarit të ri do të bëhet i ditur nga mesi i javës së ardhshme, ndërsa së shpejti do të dihet nëse Alternativa do të rrisë shumicën.

Partia e Gashit thotë se ka shumë spekulime nëse ata mbeten në opozitë apo po negociojnë realisht për t’iu bashkuar qeverisë.

“Këto ditë organet e partisë do të diskutojnë për rezultatet e zgjedhjeve, si dhe për aktualitete të tjera në skenën politike dhe do ta shpallim qëndrimin tonë. Të gjitha thashethemet e tjera në opinion janë spekulime dhe tentativa për të bërë presion ndaj Alternativës”, tha partia.

Spekulimet janë se Zaev do të zgjedhë kryeministrin e mandatuar nga ekipi që ai tani drejton. Në Qeveri këta janë zëvendëskryeministrat Nikollovski, Bytyqi, Dimitrov dhe Grubi. Nikollovski dhe Bytyqi konsiderohen si bashkëpunëtorë veçanërisht të afërt të Zaevit në qeveri, dhe në LSDM janë shumë të pozicionuar si kuadë i liderit.

Nëse ndiqet linja partiake, veçanërisht Nikollovski që është sekretar i përgjithshëm dhe Bytyqi, i cili është një nga nënkryetarët, sipas informacioneve të deritanishme, në lojë hyjnë nënkryetarja Sanja Lukarevska, si dhe nënkryetarët Filipçe dhe Spasovski. Carovska dhe Muhamed Zekiri janë poashtu nënkryetarë.

Përderisa mazhoranca aktuale e shfrytëzon qeverisjen e re nga opozita VMRO-DPMNE, janë ende në pozitë për zgjedhje të shpejta sepse ata që e futën vendin në krizë nuk mund të jenë zgjidhje për të.

“Vetëm me zgjedhje të reja do të pasqyrohet vullneti i qytetarëve në kuvend dhe vetëm atëherë do të kemi një qeverisje të qëndrueshme sipas vullnetit të popullit. Një qeveri që do të udhëhiqet nga njerëz profesionistë dhe kompetentë që dinë ta ngrenë Maqedoninë në këmbë. Një mesazh për Zaev, nëse besoni në matematikën gazmore me të cilën ngushëlloheni, le të shkojë Zaev në zgjedhje”

Zaev ende nuk e ka dorëzuar dorëheqjen nga posti i kryeministrit në Kuvend. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 4 Nëntor, 2021 22:14
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.