Dy ushtarë turq vriten në Siri në prag të takimit kryesor të Moskës

Desk
By Desk March 4, 2020 19:48

Dy ushtarë turq vriten në Siri në prag të takimit kryesor të Moskës

Ministria turke e mbrojtjes thotë se dy ushtarë të saj janë vrarë në veri-perëndim të Sirisë në një sulm nga forcat e qeverisë siriane, pasi luftimet në provincën Idlib të vendit të shkatërruar nga lufta vazhdojnë në prag të bisedimeve të shumëpritura midis presidentëve të Turqisë dhe Rusisë.

Pas sulmit të së mërkurës, i cili gjithashtu la gjashtë trupa turq të plagosur, forcat e Ankarasë u hakmorën duke goditur caqe ushtarake siriane, tha ministria e mbrojtjes në një deklaratë.

Ky sulm erdhi një ditë pasi një ushtar tjetër turk u vra nga zjarri sirian dhe nëntë të tjerë u plagosën.

Të paktën 59 ushtarë turq janë vrarë në Idlib qëkur Turqia filloi fushatën e saj ushtarake në bastionin e fundit të rebelëve të Sirisë, ku një ofensivë qeveritare e mbështetur nga Rusia ka detyruar gati një milion njerëz të iknin drejt kufirit të mbyllur turk në kërkim të sigurisë.

Të dielën, Turqia, e cila mbështet disa grupe rebele në Idlib, deklaroi zyrtarisht fillimin e një operacioni në shkallë të plotë kundër forcave të presidentit Sirian Bashar al-Asad.

E quajtur “Mburoja e pranverës”, operacioni erdhi si përgjigje e vrasjes së 34 ushtarëve turq në sulmet ajrore të qeverisë siriane javën e kaluar, viktimat më të mëdha të pësuara nga forcat e armatosura të Turqisë në dekada.

Që atëherë Turqia ka rrëzuar tre avionë luftarakë sirianë dhe vrau dhjetëra ushtarë të qeverisë dhe luftëtarë aleatë – kryesisht përmes sulmeve të avionëve, sipas vëzhguesve.

Të mërkurën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e quajti operacionin “një luftë historike”, duke shtuar se Ankaraja nuk do të braktisë Sirinë e shtypur.

Desk
By Desk March 4, 2020 19:48