Dyshime për infektime të reja, i gjithë burgu i Shutkës në testim

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 10, 2020 19:28

Dyshime për infektime të reja, i gjithë burgu i Shutkës në testim

Rreth 500 persona, përfshirë të burgosur dhe të punësuar, do të testohen në burgun e Shutkës pas konfirmimit të djeshëm se një i burgosur në Shutkë, pasi kishte ndërruar jetë nga sulmi në zemër, doli pozitiv me virusin Korona.

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftuan se gjatë ditës së djeshme janë marrë brise nga 30 persona të cilët dyshohet se mund të jenë infektuar pasi kanë pasur kontakt me viktimën, ndërsa mëngjesin e kësaj të premte ekipe mjekësore në numër gjenden në burgun e Shutkës, ku do testohen persona tjerë që mund të jenë infektuar.

Nga burgu i Shutkës nuk deshën të flasin për detaje, shkurt na thanë se akoma po vijon testimi në institucionin e tyre dhe se për analizë të detajuar lidhur me situatën do të dalin ditëve në vijim.

Gjatë ditës së djeshme një grup i të burgosurve në burgun e Shutkës në shenjë proteste hodhën pjatat e ushqimit nga dritaret dhe nuk pranuan ushqim, duke kërkuar lirimin e tyre si mbrojtje nga virusi Korona.

Në burgun ndëshkues në Shutkë momentalisht ka 360 të burgosur, ndërsa pjesa tjetër janë të punësuar.

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka April 10, 2020 19:28