Edhe një ditë shtesë për ofertat e thëngjillit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 22:39

Edhe një ditë shtesë për ofertat e thëngjillit

Sot në ora 16:00 skadoi afati për dorëzimin e ofertave për qymyr, dedikuar për TEC Manastirin.

Nga Elektranay thanë për Alsat se do të lënë edhe një ditë shtesë për të pritur ndonjë ofertë tjetër me postë, ndërsa të enjten zyrtarisht të njoftojnë se sa oferta kanë arritur në tenderin për blerjen e qymyrit për bllokun e tretë të TEC Manastirit.

Kompania shtetërore ka nevojë për afro 900,000 ton qymyr për t’u përdorur për të prodhuar energji elektrike.

Dy javë më parë, tenderi i parë dështoi për shkak se kompanitë nuk dërguan mjaftueshëm thëngjill për termocentralin e Manastirit.

Qymyri është siguruar vetëm për TEC Osllomej, i cili është paralajmëruar të vihet në funksion më 15 nëntor. Sa i përket prokurimit të mazutit për TEC Negotinën, autoritetet thonë se kriza qeveritare e ka shtyrë këtë prokurim, e me këtë edhe aktivizimin e termocentralit.

Kjo pritet të ndodhë gjatë javës së ardhshme./ Alsat.mk

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 22:39

28
Nën
Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot në emrin e tij dhe në emër të deputetëve...
28
Nën
Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka lëshuar urimin e tij për 28 néntorë. Në urimin...
28
Nën
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka lëshuar urim me rastin e Ditës...
27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...