Facebook Marketplace do t’i tarifojë klientët për publikimin e artikujve

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:30

Facebook Marketplace do t’i tarifojë klientët për publikimin e artikujve

Facebook do të fillojë të tarifojë klientët e Marketplace që zgjedhin të postojnë artikuj direkt te konsumatorët e tjerë nëpërmjet platformës.

Shërbimi i dorëzimit, i cili u prezantua për herë të parë muajin e kaluar, aktualisht është falas, por do të ketë një tarifë prej 2 për qind që nga viti i ardhshëm.

Ndryshe nga rivalët e tij, Marketplace ka qenë gjithmonë falas për shitësit, por kjo së shpejti do të ndryshojë, raporton thisismoney.

Facebook thotë se masa do t’u japë blerësve më shumë zgjedhje dhe do t’u mundësojë shitësve të arrijnë më shumë njerëz, ndërsa tarifa – e zbritur nga shitjet – do të ndihmojë në mbulimin e kostos së mbështetjes së klientit dhe mbrojtjes së blerjeve.

Shitësit do të jenë ende në gjendje ta shmangin këtë tarifë në janar përmes opsionit vetëm për koleksion të Facebook, i cili do të vazhdojë të mos ketë tarifa shtesë.

Megjithatë, ndoshta nuk është befasuese që të fillohet të tarifohet pasi konkurrentët e saj kanë kërkuar prej kohësh para nga shitësit.

Mund të jetë edhe për shkak të rritjes së njerëzve që blejnë dhe shesin artikuj në internet që nga pandemia. /Telegrafi/

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:30