Flet Mourinho: Gabimet e Juventusit përballë Ajaxit

Desk
By Desk April 19, 2019 22:30

Flet Mourinho: Gabimet e Juventusit përballë Ajaxit

Të hënën Mourinho parashikoi se mund të kishte surpriza në takimin mes Juventusit dhe Ajaxit, dhe në fakt gjithçka u konfirmua mbrëmjen e të martës, kur bardhezinjtë u eliminuan pas një ndeshjeje perfekte të të rinjve të talentuar holandezë.

Gjatë një interviste për “Russia Today”, sërish trajneri portugez foli për sfidën e të martës në mbrëmje, duke kujtuar eksperiencën nga përballja në finalen e Europa Leagues më 2017-ën, kundër Ajaxit dhe duke evidentuar gabimet e Juventusit.

“Nëse ndaj Ajaxit luan në lojën që ata duan, rrezikon që ata të jenë më të mirë dhe të mposhtin. Këtë gabim bëri edhe Juventusi, që u mundua të luajë me të njëjtin intensitet ndaj tyre, por nuk ia doli përballë energjisë dhe furisë së disa të rinjve të talentuar. Në 2017-ën, duke ditur këtë aftësi të tyre, ndërtova një strategji për lojë të fortë fizike, me topa të gjatë në drejtim të Fellainit, diçka që i vuri në vështirësi ata. Në atë finale, nuk i lamë për asnjë moment të dilnin në lojën e tyre, pasi imponuam një tjetër ritëm loje”, tha Mourinho.

Portugezi theksoi më pas se edhe për Tottenhamin do të jetë e vështirë përballja me holandezët dhe se vetëm Barcelona ose Liverpooli kanë kualitetet teknike, për t’i eliminuar ata nga kompeticioni.

“Unë mendoj se vetëm Barcelona dhe Liverpoli kanë kualitetet e duhura, për t’u përballur në fushë të hapur me Ajaxin dhe për ta mposhtur. Tottenhami do ta ketë të vështirë, nëse nuk ndërton një strategji”, tha portugezi.

Top Channel

Desk
By Desk April 19, 2019 22:30