Fotografia virale, Macja e Myftiut të Sanxhakut Muamer Zukorliç dy ditë nuk po largohet nga varri i tij

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 9 Nëntor, 2021 23:02

Fotografia virale, Macja e Myftiut të Sanxhakut Muamer Zukorliç dy ditë nuk po  largohet nga varri i tij

Macet na zgjedhin neve, dhe jo ne ata. Macat mund të kenë pasur – ose kanë – një familje njerëzore, por nëse nuk ndihen rehat të jetojnë me të në mundësinë më të vogël ata do të dalin nga dera ose dritarja dhe nuk do të kthehen më. Kështu raste kemi parë e kemi dëgjuar. Hidhërimi tek macet nuk është studiuar ende shumë, por kushdo që ka pësuar një ndarje ose të cilit i ka vdekur një anëtar i familjes shumë i dashur do ta dijë se Macet mund të kalojnë një kohë të trishtuar, duke qëndruar pak të izoluar dhe / ose duke mos dashur të hanë shumë, njofton FLAKA

Një rast prekës ndodhi jo më largë se këto ditë. Macja e Myftiut te Sanxhakut Muamer Zukorliç, i cili ndërroi jetë dy ditë më parë, për kaq kohë nuk largohet nga varri i tij. Fotografitë janë bërë virale në rrjetet sociale. Në postime vërehet macja tek varri i të ndjerit por edhe një foto ku i ndjeri mbante të përgëdhelur macën në gjoksin e tij.

Po çka flet historia për marrëdhëniet mes njeriut apo pronarit dhe maces. Në të njëjtën mënyrë që ne zgjedhim miqtë tanë për karakterin, sjelljen dhe hobet e tyre, macja bën të njëjtën gjë me njerëzit. Ai e di, thjesht duke na parë, si jemi në të vërtetë. Për këtë arsye, është jashtëzakonisht e rëndësishme që, kur të dëshironi të birësoni një, të kaloni një kohë me disa pasi kjo do ta bëjë shumë më të lehtë për ju të njihni mikun tuaj të ri me katër këmbë.

Pasi në shtëpi, respekti dhe besimi reciprok janë thelbësore që marrëdhënia afektive të lulëzojë. Në këtë kuptim, ne tashmë mund t’i japim atij ushqimin më të mirë dhe lodrat më të mira që nëse nuk i kushtojmë kohë, nuk i japim hapësirën e tij ose nuk i japim dashuri, ditën më pak të pritur që ai do të largohet nga shtëpia.

Macja tek varri i itë ndjerit

Literaturat me dedikim për këtë fenomen flasin se macja mund të krijojë një lidhje të fortë me një ose më shumë njerëz, e cila është shumë e bukur dhe duhet të kujdeset që të mos prishet. Por po aq e rëndësishme sa t’i japësh dashuri atij nuk është t’i japësh dashuri të tepërt; domethënë, mos e detyro të pranojë përkëdheljet që i japim nëse nuk dëshiron përndryshe do të humbnim besimin tuaj, shkruan Flaka.

 Nëse jeni një person që merrni kohë për të kuptuar gjuhën e trupit të tyre, për t’i respektuar ata, për t’u kujdesur për ta ashtu si e meritojnë, unë jam i bindur që herët a vonë do të krijoni një marrëdhënie miqësie shumë të bukur me ta. Një terapist i njohur i maceve i quan ata “lidhja e maceve”, sepse lidhja që krijohet me ta është aq e fortë, aq e pastër dhe aq e bukur sa që bashkëjetesa është e mrekullueshme.

Parashtrohet pyetja nëse i keni hapur ndonjëherë zemrën maces tuaj? Lajmi mirë është se macet dëgjojnë dhe kuptojnë atë çfarë thua. Këtë rezultat, publikoi studimi i bërë nga universiteti i Tokios, i cili studioi për 8 muaj 20 mace.

Gjatë kohës së studimit, secila mace dëgjonte një audio të regjistruar nga 3 njerëz të panjohur dhe pronari i tyre. Të gjithë personat thërrisnin emrin e maces. Pasi studiuan reagimet fizike të maceve dhe sjelljet e tyre, rezultatet treguan se 15 nga 20 macet reaguan nga zëri i pronarit të tyre.

Në thelb, macja dëgjon dhe njeh pronarin por vetëm kaq është interesi i tyre. Sipas studimit, macet nuk reagojnë me sjelljet e tyre nëse pronarët i thërrasin duke qenë jashtë pamjes së tyre vizive, megjithatë ato dallojnë zërin e pronarit. FLAKA

Linda Limani
Publikuar nga Linda Limani 9 Nëntor, 2021 23:02
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.