Gabimet më të mëdha që bëjnë prindërit kur fëmija i tyre ka temperaturë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Nëntor, 2022 20:38

Gabimet më të mëdha që bëjnë prindërit kur fëmija i tyre ka temperaturë

Temperatura e ngritur tek fëmijët është një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjeve të ndryshme dhe prindërit zakonisht e perceptojnë temperaturën si një ngjarje dramatike që tregon një sëmundje të rëndë tek fëmija. Por jo gjithmonë duhet të jetë kështu.

Ka disa gabime të zakonshme që prindërit bëjnë kur fëmija i tyre ka ethe, thotë pediatria Alana Levine për Cafe Mom.

Ajo shpjegon se cilat janë këto gabime dhe si mund të dëmtojnë fëmijën tuaj.

Fëmija është shumë i ngrohtë

Nuk duhet të ngrohni kurrë një fëmijë që ka temperaturë. Fëmija në fazën e temperaturës ankohet se është i ftohtë, duart dhe këmbët mund të jenë të ftohta. Instinkti i prindit është ta ngrohë menjëherë fëmijën, që do të thotë ta veshësh me rroba më të ngrohta, ta mbulosh mirë dhe ta ngrohësh dhomën ku ndodhet fëmija.

Por në këtë mënyrë ju inkurajoni edhe më shumë rritjen e temperaturës, thekson pediatri.

“Duke e ngrohur fëmijën rrezikoni nga konvulsione, veçanërisht nëse fëmija është nën dy vjeç”, shpjegon Levin dhe shton se duhet të bëni të kundërtën – ta zhvisheni fëmijën, t’i jepni lëngje, supozitor ose shurup, bëni dush pas. trupin me ujë të vakët, vishni rroba të lirshme, pambuku.

Mjeku pediatër thekson se është e nevojshme të monitorohet çdo orë temperatura dhe të reagohet nëse kërcen sërish ose nuk mund të ulet.

Ju shkoni menjëherë te mjeku

Një temperaturë në vetvete nuk është një emergjencë, veçanërisht nëse nuk është shumë e lartë. Kjo është pikërisht arsyeja pse shumica e prindërve gabojnë duke e çuar menjëherë një fëmijë me temperaturë në spital.

“Fatkeqësisht, shumë prindër reagojnë shumë shpejt dhe në panik, kur nuk ka nevojë. Është e rëndësishme të kuptohet se e zmadhuar është në fakt një mekanizëm mbrojtës i fëmijës dhe e ndihmon atë të luftojë kundër sëmundjeve dhe infeksioneve.

Ju jepni ilaçe pa konsultim mjekësor

Çdo trajtim me terapi, pa u konsultuar me pediatrin, është i ndaluar dhe një ide e keqe.

“Shumica e prindërve janë të kujdesshëm me ilaçet, por ka nga ata që do t’i japin fëmijës një mjet për të ulur temperaturën pa u konsultuar paraprakisht me mjekun. Nuk është e zgjuar, se është fëmijë”, këshillon pediatri.

Ju e ftohni fëmijën me pako alkooli

Alkooli në vetëm pak minuta mund të shkaktojë skuqje të lëkurës dhe hiperemi shtesë, përthithet përmes lëkurës dhe mund të ndodhë helmim, njësoj si avujt e alkoolit që dalin nga lëkura e nxehtë e fëmijës, kështu që ai i thith ato.

Ju këmbëngulni që fëmija të jetë i qetë

Një nga gabimet më të mëdha që bëjnë prindërit është kur këmbëngulin që fëmija të jetë i qetë. Nuk është aspak e nevojshme, veçanërisht nëse flasim për një temperaturë pak të ngritur.

Aktiviteti i moderuar është i lejuar dhe pas kësaj do ta vini re më lehtë gjendjen e përgjithshme shëndetësore të fëmijës.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Nëntor, 2022 20:38

07
Dhj
Petrit Pollozhani nga Lëvizja BESA i ftuar në emisionin e sontëm “Magazina Ekonomike”, mes tjerash...
07
Dhj
Anëtari i Bordit Ekzekutiv të LSDM-së, Andrej Petrov, ka theksuar se zgjedhje të parakohshme parlamentare...
07
Dhj
Derisa e kremtojmë 30-vjetorin e Misionit, ju po përgatiteni ta merrni funksionin kryesues me OSBE-në. Vallë...
07
Dhj
Duke përjashtuar Shqipërinë si vendi me shumën qesharake të pensionit, Maqedonia bën pjesë në grupin...